Jakiego koloru są twoje zęby? Oczywiście, nie ma żadnej "właściwej" odpowiedzi. Zęby są w nieskończonej ilości odcieni i zakresów. Kiedy mówimy o kolorze zębów w naszym gabinecie, staramy się go podzielić na nie mniej niż 40 odcieni (od jasnych do ciemnych) i zakresów (kolor). Zęby każdego z nas są niepowtarzalne, a możliwości są nieograniczone.

Być może zastanawiasz się, co sprawia, że ząb jest taki, jaki jest teraz lub będzie w przyszłości? Wszyscy wiemy, że kawa i tytoń są głównymi winowajcami przebarwionych zębów, ale co jeszcze składa się na tworzenie koloru zęba?

Rzeczy, których nie możemy kontrolować:

  • - Genetyka - Odziedziczenie koloru zębów to duża szansa dla Twojego obecnego koloru. Możesz również odziedziczyć skłonność zębów do przebarwień.
  • - Starzenie się - Wraz z wiekiem nasze zęby nieuchronnie stają się bardziej żółte.
  • - Stosowanie leków - niektóre leki, takie jak niektóre antybiotyki, mogą powodować zmianę koloru zębów.
  • - Urazy - urazy zębów mogą spowodować wewnętrzne przebarwienia wewnętrznej części zęba, "zębiny", które trudno jest usunąć. Czy kiedykolwiek widziałeś ząb, który wygląda na "martwy"? Ten szary odcień został najprawdopodobniej spowodowany przez urazowy ząb.

Rzeczy, które możemy kontrolować:

  • - Jedzenie i napoje - Niektóre produkty spożywcze i napoje, takie jak jagody, sosy, kawa, ciemna soda, czarna herbata i czerwone wino, z czasem powodują przebarwienia. Ograniczyć te pokarmy i ćwiczyć dobre nawyki higieny jamy ustnej!
  • - Nadmierna fluoryzacja - Zbyt duża ilość fluoru u dzieci, podczas gdy zęby wciąż się rozwijają, może powodować przebarwienia zębów. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z wytycznymi dotyczącymi bezpiecznego stosowania fluoru. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z używania fluoru. Fluor oferuje wiele korzyści, takich jak: zapobieganie próchnicy zębów poprzez uodpornienie zębów na ataki kwasów i odwrócenie wczesnej próchnicy zębów. Ale wszyscy słyszeliśmy, że zbyt wiele dobrego może być złego!
  • - Używanie tytoniu - Powszechnie wiadomo, że papierosy i inne wyroby tytoniowe żółkną, a nawet brązowieją. Nie palcie i nie żujcie.

Co można zrobić z przebarwionymi zębami? Cieszymy się, że pytasz! Polecamy profesjonalne opcje wybielania zębów dla osiągnięcia najlepszych i najbezpieczniejszych rezultatów. Bez względu na to, jaki odcień zęba odziedziczyłeś (lub stworzyłeś), profesjonalny dentysta może pomóc uczynić go bielszym.

Warto przeczytać