Jeśli nosisz tradycyjny aparat ortodontyczny, być może zauważyłaś obszary zębów, które są trudne do czyszczenia lub trudno dostępne przy regularnym szczotkowaniu. W tym artykule na blogu zbadamy niektóre metody utrzymania w czystości Twoich zębów z aparatem ortodontycznym, jednocześnie upewniając się, że nie uszkodzisz aparatu w ten sposób.

Jako ważna dyrektywa dla pacjentów noszących aparat ortodontyczny, dentysta doradzi ci mycie zębów po każdym posiłku i każdej nocy przed snem. Dzieje się tak dlatego, że łatwo jest uwięzić cząsteczki jedzenia w szczelinach między zębami a drutami. Nawet chrząstanie się może nie pozbyć się przyklejających się resztek jedzenia z Twoich zębów.

Osoby z aparatami ortodontycznymi muszą zachować szczególną ostrożność przy dwóch rzeczach: Rodzaje jedz enia, które jedzą lub których unikają, oraz metody czyszczenia zębów, które stosują.

Żywność, której należy unikać

Najpierw przestudiujmy żywność, którą powinieneś lub nie powinieneś jeść:

Twarde żucie lub twarde ugryzienia: Większość zużywania się lub uszkodzeń tradycyjnych aparatów ortopedycznych wynika z jedzenia twardych pokarmów. Należy również unikać gryzienia przednimi zębami, aby uniknąć poluzowania aparatu.

Cukier/przylepne pokarmy: Należy unikać pokarmów słodkich o wysokiej zawartości sacharozy, ponieważ katalizują one proces osadzania się płytki nazębnej. Należy również unikać toffi i cukierków, które pozostawiają resztki kleistości. Są one nie tylko trudniejsze do usunięcia z zębów, ale także łatwo uwięzione w drutach i zamkach.

Surowe jedzenie: W jamie ustnej rozmnażają się miliony bakterii, a stan ten staje się coraz bardziej niepewny z powodu obecności niegotowanej żywności. Osoby z aparatem słuchowym powinny unikać spożywania surowych pokarmów, ponieważ aparat słuchowy zwiększa ryzyko gromadzenia się bakterii w jamie ustnej. Szczeliny między drutami, zamkami i powierzchnią zębów stanowią miejsca gniazdowania dla bakterii.

Guma do żucia: Jeśli chodzi o gumy do żucia, należy żuć tylko te bezcukrowe, aby uniknąć takiego samego ryzyka jak w przypadku pokarmów o wysokiej zawartości sacharozy. Ryzyko tworzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego u osób z aparatem ortodontycznym jest większe niż zwykle, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność.

System czyszczenia

Ważne jest, aby utrzymywać dwa razy dziennie reżim szczotkowania i nitkowania. Jak już wspomniano, trudniej jest czyścić wzdłuż linii dziąseł lub obszarów zablokowanych przez druty i klamry. Na szczęście, istnieją specjalnie zaprojektowane głowice szczoteczek z włosiem, które pozwala na skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej wokół uchwytów. Te przyjazne ortopedycznie głowice szczoteczek są zwykle kompatybilne ze szczoteczkami oscylacyjno - obrotowymi elektrycznymi, które pozwalają na głębsze czyszczenie i większą skuteczność usuwania płytki nazębnej niż szczotkowanie ręczne.

Należy nałożyć cienką piankę z pasty fluorkowej na włosie i szczoteczkę od tyłu zębów aż do przodu. Pamiętaj, aby szczotkować delikatnie, aby nie poluzować ani nie uszkodzić aparatu. Nie wywieraj nacisku na szczotkowanie, nawet jeśli nie można oczyścić jednego z obszarów zębów. Głowice szczoteczki należy wymieniać tak często, jak zaleca producent szczoteczki. Nie zapomnij o zabraniu elektrycznej szczoteczki do zębów podczas podróży, szczególnie podczas dłuższych wyjazdów poza miasto.

Warto przeczytać