Zdrowe zęby zależą od zdrowych dziąseł. Choroba dziąseł jest powszechnym schorzeniem, które może mieć różny przebieg - od zwykłego zapalenia dziąseł do znacznego uszkodzenia tkanki i kości, które prowadzi do utraty zębów. O tym, czy masz chorobę dziąseł, mogą Cię poinformować poniższe wskaźniki. Dzięki właściwej higienie jamy ustnej i profesjonalnemu leczeniu stomatologicznemu możesz poradzić sobie z chorobą dziąseł, poprawić stan zdrowia i uratować swoje zęby.

Jak rozpoznać zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł to łagodna forma choroby dziąseł. Jest to stan zapalny dziąseł wywołany przez bakterie. Bakterie, które znajdują się w całej jamie ustnej człowieka, mogą gromadzić się wraz ze śluzem i cząstkami jedzenia, tworząc płytkę nazębną. Kiedy płytka twardnieje w kamień nazębny, a Ty nie chodzisz na regularne czyszczenie zębów, kamień może doprowadzić do zapalenia dziąseł. W przypadku zapalenia dziąseł dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte i łatwo krwawią, ale same zęby zwykle pozostają nienaruszone.

Jak rozpoznać zapalenie przyzębia

Zapalenie przyzębia pojawia się, gdy zapalenie dziąseł nie jest leczone. Zapalenie przyzębia występuje wtedy, gdy wokół zęba pojawia się stan zapalny, a dziąsła odrywają się od zębów. Te przestrzenie między dziąsłami a zębami nazywane są kieszonkami i mogą ulec zakażeniu. Bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu, co prowadzi do reakcji immunologicznej mającej na celu zwalczenie bakterii. Ostatecznie, zęby mogą się rozluźnić i muszą zostać usunięte.

ból zęba

Inne objawy choroby dziąseł

Możesz mieć również chorobę dziąseł, jeśli masz następujące objawy:

  • Czerwone, opuchnięte, wrażliwe dziąsła
  • Krwawienie z dziąseł podczas nitkowania lub szczotkowania zębów
  • Utrzymujący się nieświeży oddech
  • cofanie się dziąseł (zęby wyglądają na dłuższe)
  • Luźne lub wrażliwe zęby

Test kieszonek dziąsłowych

Specjalista stomatolog może sprawdzić kieszonki dziąsłowe, aby określić, jaka forma leczenia jest konieczna. Do pomiaru głębokości kieszonek dziąsłowych po bokach i na środku każdego zęba używa się maleńkiej sondy. Jeśli kieszonki te mają od jednego do trzech milimetrów, dziąsła są zdrowe. W przypadku głębszych kieszonek, dziąsła mogą być wrażliwe lub bolesne podczas badania sondą. Kieszonki głębsze niż cztery milimetry często wymagają specjalnego leczenia.

Leczenie chorób dziąseł

Higiena jamy ustnej jest kluczowym elementem utrzymania zdrowych dziąseł. Codzienne szczotkowanie i nitkowanie oraz regularne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym może odwrócić proces zapalenia dziąseł. Jeśli palisz, rzucenie palenia może poprawić zdrowie dziąseł i zębów. U pacjentów z zapaleniem przyzębia może być zalecane głębokie czyszczenie zwane skalingiem i root planingiem. Skaling polega na zeskrobaniu kamienia nazębnego z zęba zarówno powyżej, jak i poniżej linii dziąseł. Planowanie korzeni polega na usunięciu bakterii i szorstkich miejsc na korzeniu zęba. W celu ograniczenia bakterii mogą być zalecane leki lub płyny do płukania jamy ustnej. W ciężkich przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny, a niektóre zęby mogą wymagać usunięcia.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje dziąsła i przestrzegać zalecanych praktyk higieny jamy ustnej, aby ustrzec się przed chorobami dziąseł. Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę dziąseł, skontroluj swoje zęby u dentysty. Z leczenia, można mieć zdrowe dziąsła, zdrowe zęby, i naturalny uśmiech można być dumnym.

Czytaj więcej na: https://licowki-blog.pl/

Warto przeczytać