6 września 2018 r.

Twój dentysta zalecił Ci głębokie czyszczenie zębów - co to jest i czy naprawdę go potrzebujesz? Odpowiedź brzmi: tak, potrzebujesz głębokiego czyszczenia zębów. Pozwól nam to wyjaśnić.


Co to jest głębokie czyszczenie zębów?

Dogłębne czyszczenie zębów, nazywane czasem terapią dziąseł, to zabieg polegający na oczyszczeniu przestrzeni między dziąsłami a zębami aż do korzeni. Podobnie jak w przypadku zwykłego czyszczenia, higienistka lub dentysta czyści ząb, linię dziąseł i boki zębów. Jednak w przypadku dogłębnego czyszczenia zębów kontynuuje on usuwanie kamienia nazębnego poniżej linii dziąseł aż do korzenia zęba. Proces ten może być również określany jako "root planing and scaling" i może wymagać kilku wizyt w celu zakończenia leczenia. Jest on bardziej rozległy niż standardowe czyszczenie i ma na celu leczenie choroby dziąseł oraz powstrzymanie jej pogłębiania się.

Jaka jest różnica między dogłębnym czyszczeniem zębów a zwykłym czyszczeniem zębów?

Jama ustna jest pełna bakterii i płytki nazębnej, dlatego zaleca się szczotkowanie i nitkowanie zębów dwa razy dziennie. Rutynowe przeglądy i czyszczenie pomagają usunąć płytkę nazębną, która gromadzi się na zębach każdego dnia. Większość tej płytki znajduje się w pobliżu linii dziąseł, gdzie większość z nas nie zauważa jej podczas szczotkowania. Płytka nazębna twardnieje i przekształca się w kamień nazębny, który higienistki stomatologiczne usuwają podczas regularnego czyszczenia.

Jeśli nie przestrzegasz regularnego szczotkowania zębów lub jeśli masz genetyczne predyspozycje do chorób dziąseł, mogą pojawić się u Ciebie objawy zapalenia dziąseł - czerwone, opuchnięte dziąsła, które łatwo krwawią przy dotknięciu. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do choroby przyzębia, czyli zakażenia dziąseł i kości, na których opierają się zęby, co z kolei może prowadzić do utraty zębów.

Aby stwierdzić, czy istnieje infekcja, wykonuje się zdjęcia rentgenowskie i odczyt głębokości kieszonek. Gdy istnieją dowody na istnienie infekcji, konieczne jest przeprowadzenie interwencyjnej terapii dziąseł, której celem jest zapobieganie postępowi choroby. Kiedy usłyszysz, że Twoja higienistka woła 4, 5 lub 6, nadszedł czas na podjęcie działań... tak, głębokie czyszczenie zębów!

Porównywanie zwykłego czyszczenia zębów z dogłębnym to jak porównywanie jabłek z pomarańczami, ponieważ mają one zupełnie inne zadanie. Celem regularnego czyszczenia jest profilaktyka, a celem dogłębnego czyszczenia zębów jest zatrzymanie postępu choroby przyzębia.

Czy naprawdę potrzebuję dogłębnego czyszczenia zębów?

Tylko dentysta lub higienistka stomatologiczna może stwierdzić to na pewno. Jeśli podczas wizyty u dentysty zauważysz duże kieszonki - o średnicy 4 mm lub większe - oznacza to, że jesteś w grupie ryzyka wystąpienia choroby przyzębia (lub w jej stadium). To sprawia, że jesteś kandydatem do leczenia (głębokiego czyszczenia zębów) i jest ono bardzo zalecane, jeśli chcesz zatrzymać postęp choroby i zapobiec jej rozwojowi. Bez leczenia bakterie, które utworzyły kieszonki w dziąsłach, będą nadal tworzyć płytkę nazębną, kamień nazębny i prowadzić do utraty kości.

Jeśli powiedziano Ci, że potrzebujesz głębokiego czyszczenia zębów, nie jesteś sam! Według Amerykańskiej Akademii Periodontologii, prawie połowa dorosłych Amerykanów cierpi na choroby dziąseł. Wciąż nie jesteś przekonany? Coraz więcej badań wykazuje bezpośredni związek między postępem choroby dziąseł a rozwojem poważniejszych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca, demencja i inne. Podsumowując, jeśli Twój dentysta lub higienistka mówią, że potrzebujesz głębokiego czyszczenia zębów, jesteś winien swojemu ogólnemu zdrowiu, aby o to zadbać.

Wrzesień jest Narodowym Miesiącem Dbania o Dziąsła i aby to uczcić, zachęcamy Cię do podjęcia działań i umówienia się na wizytę u dentysty już dziś. Ale nie poprzestawaj na tym - skorzystaj z jego rady dotyczącej rodzaju czyszczenia, jakiego potrzebujesz, i ocal swoje zęby oraz zdrowie!

Potrzebujesz dentysty? Chętnie się z Tobą spotkamy. Umów się na wizytę w lokalnym gabinecie stomatologicznym PERFECT TEETH.

Reviewed by Marisa Dolce, RDH, Director of Dental Hygiene, PERFECT TEETH

Warto przeczytać