Zaktualizowano: 2/13/2020

Dzięki nowym badaniom przeprowadzonym na Uniwersytecie Missouri wiertło dentystyczne może wkrótce odejść do przeszłości. Ich nowa technologia szczoteczki plazmowej wykorzystuje reakcję chemiczną "chłodnego płomienia" do dezynfekcji uszkodzonego obszaru zęba i oczyszczenia go w celu przygotowania do wypełnienia. Po pomyślnych wynikach badań laboratoryjnych, projekt jest gotowy do przejścia do prób klinicznych na ludziach.

Czy możliwe jest "bezbolesne" wypełnienie?

Cztery przerażające słowa: "Masz ubytek" mogą sprawić, że każdy się skrzywi. Wypełnianie ubytku zwykle nie kojarzy się z przyjemnym doświadczeniem. Zajmuje więcej czasu niż przeciętna wizyta u dentysty, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość konieczności wymiany wypełnienia w przyszłości. Wiadomo również, że jest to przynajmniej w pewnym stopniu bolesne, czy to z powodu ukłucia początkowego zastrzyku znieczulającego, czy też z powodu braku działania środka znieczulającego w zębie. Zdając sobie sprawę z tego piętna, naukowcy z Uniwersytetu Missouri testowali różne strategie, aby znaleźć rozwiązanie.

Prototyp szczoteczki plazmowej

Uniwersytet Missouri opublikował niedawno komunikat prasowy, w którym informuje o udanym prototypie szczoteczki plazmowej, która ma zastąpić tradycyjne wiertło stosowane do wypełniania ubytków. Naukowcy twierdzą, że ze względu na "korzystne wyniki uzyskane w laboratorium", niezwłocznie rozpoczną badania kliniczne na ludziach.

Naukowcy oczekują, że szczoteczka ta całkowicie zrewolucjonizuje proces wypełniania ubytków, czyniąc go bezbolesnym i bardziej efektywnym. Całkowite oczyszczenie i sterylizacja ubytku przy pomocy "chłodnego" płomienia szczoteczki, wykorzystującego reakcje chemiczne, zajmuje zaledwie 30 sekund. Ma to również na celu zapewnienie wyższej jakości wiązania dla wypełnienia ubytku niż to tworzone przez typowe wiertło, co może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo konieczności wykonania uzupełnienia.

"Dwieście milionów uzupełnień ubytków w zębach kosztuje Amerykanów około 50 miliardów dolarów rocznie, a szacuje się, że wymiana wypełnień stanowi 75 procent pracy dentysty. Szczoteczka plazmowa pomogłaby obniżyć te koszty. Ponadto, ząb może wytrzymać tylko dwie lub trzy odbudowy zanim będzie musiał zostać usunięty. Nasze badania wskazują, że wypełnienia są o 60 procent mocniejsze przy użyciu szczotki plazmowej, co zwiększyłoby żywotność wypełnień. Byłaby to duża korzyść dla pacjenta, jak również dla dentystów i firm ubezpieczeniowych." - Hao Li, profesor nadzwyczajny w MU College of Engineering i prezes Nanova, Inc.

Ujawnili oni również swoje partnerstwo z Nanova, Inc, firmą niedawno utworzoną przez dwóch profesorów Uniwersytetu. Nanova, Inc. posiada połowę patentu na tę szczotkę plazmową.

Wiercenie i wypełnianie - od czego zaczęły się badania

Naukowcy z Uniwersytetu Missouri pracowali nad tą technologią szczoteczki plazmowej od 2007 roku, otrzymując 270 000 dolarów, 3-letni grant z Narodowej Fundacji Nauki, zgodnie z inną informacją prasową z Uniwersytetu.

Problemy z leczeniem ubytków

Początkowo zauważono kilka problemów z tradycyjnie praktykowaną procedurą wypełniania ubytków. Pierwszym z nich było to, że wibracje i ciepło z wiertła powodują ból często doświadczany w procedurach wypełniania, ponieważ zakłócają one nerwy w zębach. Kolejnym problemem były głośne odgłosy wiercenia, które powodują niepokój u pacjenta. Kolejnym problemem, któremu chciano zaradzić, była krótka żywotność wielu wypełnień. Tradycyjna metoda wiercenia ubytków zawiera wiązania, które zazwyczaj muszą być wymienione. W rzeczywistości, według jednego z badaczy, większość stomatologów ogólnych spędza około 75% czasu na wymianie wypełnień, które uległy uszkodzeniu z powodu słabych uszczelnień lub wiązań.

Alternatywna metoda

Naukowcy zdecydowali się na zastosowanie terapii plazmowej jako najlepszego możliwego środka zaradczego dla omawianych problemów. "Leczenie plazmowe byłoby bezbolesnym, nieniszczącym i oszczędzającym tkanki sposobem pielęgnacji i leczenia ubytków, ponieważ opiera się na reakcjach chemicznych, a nie na cieple lub oddziaływaniach mechanicznych. Chemiczne wiązania między zębami a wypełnieniami, które tworzy obróbka plazmowa, byłyby znacznie silniejsze niż te, które dentyści uzyskują obecnie za pomocą wierteł lub technik laserowych" - powiedział MU News Bureau docent Qingsong Yu, który nadzoruje projekt.

Ten nowy rodzaj procedury mógłby otworzyć świat stomatologiczny na nowe możliwości cichego i bezbolesnego doświadczenia z długotrwałymi rezultatami. Naukowcy spodziewają się, że próby na ludziach rozpoczną się na początku 2012 roku, a zakładając, że uzyskają zgodę prawną i przeprowadzą wystarczające badania, mają nadzieję wprowadzić szczoteczkę plazmową na rynek pod koniec 2013 roku.

Co sądzisz o nowej koncepcji szczoteczki plazmowej?

Warto przeczytać