Licówki dentystyczne są cienkimi kawałkami porcelany w kolorze zęba, przyklejonymi do przedniej powierzchni zębów naturalnych i stanowią łatwy sposób na rozwiązanie wielu problemów fizycznych i estetycznych. Ponieważ są one również stałe, jednak trzeba będzie dokładnie rozważyć zalety i wady procedury przed podjęciem decyzji o ich otrzymaniu. Oto sześć rzeczy do przemyślenia i omówienia z dentystą.

Zaleta 1: Łatwo wybielać swój uśmiech.

Lata picia kawy, palenia papierosów lub spożywania pokarmów o wysokiej zawartości pigmentu w końcu zbierają swoje żniwo na zębach, nadając im nieatrakcyjny odcień żółtego lub brązowego. Zabarwiona emalia może być wybielona w domu lub przez dentystę, ale może się ponownie zabrudzić. Jeśli szukasz łatwiejszego sposobu na wybielenie uśmiechu na dobre, licówki dentystyczne mogą być dla Ciebie odpowiednie. Forniry są w dużej mierze odporne na plamy, według Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH), więc nie musisz się martwić o przebarwienia lub potrzebę wybielania fornirów.

Zaleta 2: Usuń drobne problemy kosmetyczne

Lekko zniekształcone lub przygniecione zęby można leczyć aparatem ortodontycznym lub innymi metodami leczenia ortodontycznego, ale zgodnie z dzisiejszą stomatologią problemy te można czasem rozwiązać również przy użyciu licówek. Licówki są mocowane do przednich powierzchni zębów, więc chociaż nie zmieniają one pozycji, to po nałożeniu maskują drobne problemy ortodontyczne. Twoje naturalne zęby mogą być nadal zablokowane lub krzywe, ale nikt nie będzie wiedział poza Tobą i Twoim dentystą.

Należy pamiętać, że licówki nie zawsze mogą zastąpić leczenie ortodontyczne, a lekarz dentysta może skierować Cię do ortodonty zamiast umieszczać licówki.

Zaleta 3: Wymień uszkodzoną powłokę emaliową

Emalia jest mocna, ale nie niezniszczalna. Twoja szkliwo może być nadal zużyte po nadgorliwym szczotkowaniu zębów lub zjedzone przez wysoce kwaśne jedzenie i napoje. Kwas żołądkowy związany z chorobą refluksową kwasu może również uszkodzić szkliwo. To może stać się powodem do niepokoju, ponieważ utracone szkliwo nie odrasta. Na szczęście można go wymienić. Licówki są doskonałym sposobem leczenia zębów ze ścieraniem lub erozją szkliwa, według Amerykańskiej Akademii Stomatologii Kosmetycznej, a jednocześnie są estetyczne.

Wada 1: Wysoki koszt

Cena licówek będzie się różnić w zależności od lokalizacji, lekarza dentysty i liczby zębów, które chcesz przywrócić, ale jedno jest pewne: są one często drogie. Według sondażu przeprowadzonego w 2017 r. wśród członków Amerykańskiej Akademii Stomatologii Kosmetycznej, średni koszt pojedynczej licówki wynosił 1.313 USD.

Wada 2: Zwiększona czułość

Niektórzy ludzie odczuwają wzrost wrażliwości zębów po założeniu licówek. Według Amerykańskiej Akademii Stomatologii Kosmetycznej (American Academy of Cosmetic Dentistry), możesz odczuwać wrażliwość na gorąco lub zimno przez pierwsze kilka dni po zabiegu, ale zazwyczaj znika. Czułość zębów jest niewygodna i niewygodna, ale można nią zarządzać za pomocą odpowiednich produktów. Pasta do zębów pomaga złagodzić ból związany z wrażliwością zębów i pomaga naprawić i wzmocnić osłabione szkliwo.

Wada 3: nieodwracalna procedura

Licówki są uważane za trwałe, ponieważ Twój dentysta musi zmienić strukturę Twoich naturalnych zębów, aby odpowiednio je umieścić. W ten sposób, zewnętrzna warstwa emalii może zostać usunięta, aby zrobić miejsce.

Licówki dentystyczne to doskonały sposób na ukrycie przebarwionych, przekrzywionych lub uszkodzonych zębów, ale ważne jest, aby zważyć za i przeciw, które przychodzą z terytorium, zanim je zdobędziemy. Umów się na wizytę u dentysty, aby dowiedzieć się, czy licówki dentystyczne są dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Warto przeczytać