Wszyscy tam byliśmy: późno kładziesz się do łóżka i ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę, jest zatrzymanie się i umycie zębów. Nie wymaga to nawet tak wiele czasu, ale sen jest o wiele bardziej kuszący.

Początek nowego roku to świetny moment, by zacząć od nowa. Rozważ dodanie do swoich noworocznych postanowień "pomijanych nawyków dentystycznych", takich jak te późnonocne sesje szczotkowania zębów.

Niektóre z najczęściej pomijanych nawyków stomatologicznych to:

  • Regularne wizyty u dentysty
  • Nitkowanie zębów raz dziennie
  • Szczotkowanie zębów przed snem

Ale czy pomijanie ich od czasu do czasu jest naprawdę takie złe? Lubimy myśleć, że jeden czy dwa razy nam nie zaszkodzą, ale oto kilka powodów, dla których te nawyki dentystyczne są tak ważne.

Regularne wizyty u dentysty

Nierzadko zdarza się, że osoby i rodziny opuszczają regularne wizyty u dentysty w ciągu roku (lub lat!). Wydaje się to nieszkodliwe. Jednak w rzeczywistości może wyrządzić więcej szkód, niż mogłoby się wydawać.

Problem polega na tym, że istnieje bardzo bezpośredni związek między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym stanem zdrowia, o którym większość ludzi nie myśli. Jeśli zaniedbałeś swoje zdrowie jamy ustnej, Twój ogólny stan zdrowia zacznie dawać o sobie znać.

Przeprowadzono badania nad tym ścisłym związkiem między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym stanem zdrowia, znajdując powiązania z chorobami serca, płuc, utratą kości, ryzykiem udaru i cukrzycą. Według Temple Terrace Dentist nawet pominięcie jednej rutynowej wizyty u dentysty może zwiększyć ryzyko chorób serca o 70%.

Jeśli koszt opieki stomatologicznej powstrzymuje Cię przed wizytą u dentysty (jeden z najczęstszych powodów tego pominiętego zwyczaju dentystycznego), rozważ uzyskanie rabatu na plan dentystyczny, aby pomóc w kosztach. Dalsze pomijanie wizyt spowoduje tylko zwiększenie pracy (i kosztów) potrzebnych później.

Nitkowanie zębów raz dziennie

Prawda jest taka, że nitkowanie może usuwać jedzenie, którego regularne szczotkowanie zębów nie jest w stanie usunąć. Dlatego właśnie nitkowanie zębów co najmniej raz dziennie każdego dnia jest tak ważne. Jeśli nie jesteś w stanie nitkować zębów, płytka nazębna może gromadzić się między zębami i prowadzić do innych konsekwencji, takich jak:

  • Żółte zęby Odkładanie się kamienia nazębnego Nieświeży oddech ubytki

Efektem długotrwałej płytki nazębnej jest kamień nazębny, którego samodzielne usunięcie z zębów jest prawie niemożliwe. Konieczna jest wizyta u dentysty, który usunie nagromadzony kamień nazębny. Ten osad może również prowadzić do powstawania ubytków między zębami, co wiąże się z koniecznością wypełniania ubytków. I może powodować pożółkłe zęby i nieświeży oddech.

Dla tego świeżego, czystego uśmiechu, nitkowanie jest sposobem, aby przejść!

Szczotkowanie zębów przed snem

Ten nawyk dentystyczny jest tak prosty i nie zajmuje dużo czasu, ale często jest pomijany. Im później idziesz do łóżka w nocy, tym trudniej jest wprowadzić ten nawyk do swojej rutyny.

Nie mycie zębów przed snem oznacza, że bakterie w jamie ustnej, które nabyłeś podczas posiłków w ciągu dnia, będą siedziały i niszczyły szkliwo zębów podczas snu, powodując próchnicę i ubytki.

Płytka nazębna, która pozostała na zębach zwapnieje i zamieni się w kamień nazębny, który (jak wspomniano powyżej) jest niezwykle trudno usunąć z zębów.

Jeśli naprawdę zmagasz się z myciem zębów przed snem, oto kilka pomocnych wskazówek z askthedentist.com, które możesz wypróbować:

1. Trzymaj szczoteczkę do zębów w szafce nocnej. Pasta do zębów nie jest potrzebna. Po prostu wyjmij szczoteczkę w nocy, aby delikatnie umyć zęby, leżąc w łóżku.

  • Mógłbym dodać: "Weź ze sobą do łóżka miskę z wodą i postaw ją na nocnej szafce. Możesz jej użyć do przepłukania szczoteczki po tym, jak umyjesz zęby tej nocy. Rano możesz się martwić o wylanie wody".

2. Schowaj patyczki do nici dentystycznych w szafce nocnej. Jeśli nie chcesz ponownie wstać z łóżka, aby nitkować zęby, przynajmniej będziesz miał kilka w swojej szafce nocnej, którą możesz chwycić, aby wykonać zadanie. Wszystko, aby upewnić się, że wyczyściłeś zęby nicią dentystyczną.

Kolejny pomysł, który możesz dodać do swojej listy: Idź do łóżka wcześniej. Jeśli wydaje Ci się to niemożliwe, nie jesteś sam. To jest walka dla mnie, zbyt, ale jeśli myślisz o tym, chodzenie do łóżka wcześniej jest korzystne dla Ciebie na wiele sposobów:

  • Będziesz miał więcej snu w nocy, czując się odświeżony następnego dnia. Ten dodatkowy sen jest świetny dla Twojego ogólnego stanu zdrowia. Nie będziesz zbyt zmęczony, aby umyć i wypłukać zęby przed pójściem spać.

Wnioski

Nawet jeśli pomijasz te nawyki dentystyczne od czasu do czasu, te "od czasu do czasu" mogą szybko stać się nawykami. Trzymanie się rutyny jest ważne dla zapewnienia, że te dentystyczne kroki nigdy nie zostaną pominięte, abyś mógł zachować dobry stan zdrowia jamy ustnej.

Który nawyk stomatologiczny najczęściej pomijasz? Jakie kroki podjąłeś, aby go nie pomijać?

 

Warto przeczytać