Czy słyszałeś o raku jamy ustnej, ale po prostu nie wiesz o nim zbyt wiele? Nie jesteś sam. Niestety, wiele osób nie poznaje faktów, dopóki nie jest za późno. Jeden z naszych czytelników chciał dowiedzieć się więcej na temat raka jamy ustnej, więc zebraliśmy kilka informacji na temat tego, czym on jest, jak jest poważny, na co zwracać uwagę i jak go uniknąć.

Czym jest rak jamy ustnej?

Rak to niekontrolowany wzrost nieprawidłowych komórek w organizmie, zwanych również komórkami złośliwymi, które mogą dzielić się bez kontroli i najeżdżać na inne tkanki. Narodowy Instytut Raka mówi:

Materiał genetyczny (DNA) komórki może ulec uszkodzeniu lub zmianie, wytwarzając mutacje, które wpływają na normalny wzrost i podział komórek. Kiedy tak się dzieje, komórki nie umierają wtedy, kiedy powinny, a nowe komórki powstają wtedy, kiedy organizm ich nie potrzebuje.

Rak, choroba niezakaźna, powstaje, gdy komórki ulegają mutacji. Nie jest to wirus ani infekcja, więc nie może być przenoszony z jednej osoby na drugą. 90% przypadków raka jamy ustnej dotyczy raka kolczystokomórkowego, który ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się. Rak jamy ustnej zwykle zaczyna się na języku lub wargach, ale często rozprzestrzenia się na gardło i szyję.

Według WebMD, w 2008 roku w USA zdiagnozowano raka jamy ustnej u ponad 35 000 osób. Rak jamy ustnej ma 80-90% wskaźnik przeżywalności, jeśli zostanie wcześnie wykryty, ale zazwyczaj jest on wykrywany w ostatnim stadium. Niestety, późne wykrycie wiąże się z 45% odsetkiem zgonów w ciągu 5 lat od diagnozy.

Fundacja na rzecz Walki z Rakiem Jamy Ustnej opisuje kilka dodatkowych zagrożeń:

Rak jamy ustnej jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ w swoich wczesnych stadiach może nie zostać zauważony przez pacjenta, ponieważ często może rozwijać się bez wywoływania bólu lub objawów, które mogliby łatwo rozpoznać, a także dlatego, że ma wysokie ryzyko wytworzenia drugiego, pierwotnego guza. Oznacza to, że pacjenci, którzy przeżyją pierwsze spotkanie z chorobą, mają do 20 razy większe ryzyko rozwoju drugiego nowotworu. Ten podwyższony czynnik ryzyka może utrzymywać się przez 5 do 10 lat po pierwszym wystąpieniu choroby.

Częstsze niż myślisz

Świadomość społeczna na temat raka jamy ustnej jest bardzo niska. Brytyjska Fundacja Zdrowia Stomatologicznego przeprowadziła ankietę wśród 1000 osób, która pokazała, jak niewiele przeciętna osoba wie o zagrożeniach związanych z rakiem jamy ustnej. Oto, co odkryto:

  • Jedna na 10 ankietowanych osób stwierdziła, że nigdy nawet nie słyszała o raku jamy ustnej.
  • Mniej mężczyzn zdaje sobie sprawę z istnienia tego problemu, a przecież mężczyźni są dwukrotnie bardziej narażeni na tę chorobę niż kobiety.
  • Ponad 1/3 badanej grupy sądziła, że w Wielkiej Brytanii 1 osoba dziennie umiera z powodu raka jamy ustnej lub związanych z nim powikłań. Rzeczywiste statystyki brytyjskie pokazują, że co 5 godzin ktoś umiera na raka jamy ustnej, co stanowi wyższy wskaźnik niż w przypadku raka jąder i raka szyjki macicy łącznie.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Zdecydowanie największym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu, zwłaszcza w połączeniu z nadmiernym spożyciem alkoholu, co odpowiada za 75% przypadków raka jamy ustnej. Coraz większym problemem stają się również zaniedbania w higienie jamy ustnej, niewłaściwa dieta oraz zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Choroba ta jest najbardziej rozpowszechniona w starszej grupie wiekowej 50+, ale eksperci twierdzą, że młodzi ludzie spełniający wyżej wymienione kryteria, szczególnie ci, którzy mają więcej niż jednego partnera seksualnego, mogą wkrótce rywalizować ze starszą grupą demograficzną.

Objawy

Objawy obejmują zwykle zmianę lub owrzodzenie na języku, wargach lub w jamie ustnej. Zmiana jest zwykle bladego koloru, ale może też być ciemna lub przebarwiona. Na początku jest ona często bezbolesna i bardzo mała. Jednakże, u niektórych osób występują trudności w przełykaniu, nieprawidłowy smak w ustach i/lub dodatkowe owrzodzenia w jamie ustnej spowodowane tą chorobą.

Jeśli poddajesz się badaniu jamy ustnej co 6-12 miesięcy, Twój dentysta może sprawdzić, czy nie ma w niej małych zmian lub innych nieprawidłowości, które mogą prowadzić do rozwoju raka. Twój dentysta jest przeszkolony w rozpoznawaniu potencjalnych zagrożeń w obrębie jamy ustnej, których przeciętny człowiek nie jest w stanie dostrzec. Przeprowadzanie tego szybkiego, prostego badania przesiewowego w kierunku raka jamy ustnej podczas regularnych wizyt u dentysty może zmniejszyć ryzyko dopuszczenia do tego, że zmiany nowotworowe osiągną zaawansowane stadium.

Więcej informacji na: http://astratechdental.pl

Warto przeczytać