Każdy kocha atrakcyjny uśmiech, ale nie wszyscy są na tyle szczęśliwi, aby urodzić się z jednym. Na szczęście istnieją opcje, aby osiągnąć ten "nagradzany uśmiech" z tylko prosty zabieg.

Co to są licówki?

Licówki są wykonaną na zamówienie, cienką osłoną z ceramiki (porcelany) lub materiału z żywicy kompozytowej, która jest umieszczana i przyklejana na przedniej powierzchni zęba w celu poprawy estetyki lub ochrony przed uszkodzeniem powierzchni zęba. Może być umieszczona na jednym lub kilku zębach.

Kto jest kandydatem do założenia licówek?

Choć licówki nie są odpowiednie dla każdego pacjenta, zdecydowana większość osób jest kandydatami do ich założenia. Licówki są rozwiązaniem dla wielu problemów estetycznych, takich jak przebarwione, wyszczerbione, złamane, spróchniałe lub krzywe zęby. Ważne jest, aby zasięgnąć profesjonalnej oceny stanu zdrowia jamy ustnej u stomatologa w celu ustalenia, czy licówki są dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Jak przeprowadza się zabieg?

Licówki są zazwyczaj wykonywane przez technika dentystycznego w laboratorium dentystycznym na podstawie modelu dostarczonego przez stomatologa. Cała procedura może się odbyć w ciągu zaledwie dwóch wizyt. Zanim licówki zostaną zaprojektowane, przednia powierzchnia zębów musi zostać zmieniona poprzez usunięcie bardzo cienkiej warstwy przy użyciu wiertła (wiertła lub pilnika dentystycznego). Usunięta ilość jest minimalna i odpowiada grubości licówki. Następnie pobiera się wycisk zębów i zazwyczaj wysyła do laboratorium dentystycznego w celu odlania dokładnego modelu zębów, który jest wykorzystywany do wykonania licówek. Chociaż proces ten może trwać do trzech tygodni, aby uzyskać ostateczne dopasowanie, pacjent może otrzymać licówki tymczasowe, aby chronić przygotowane zęby. Po zaprojektowaniu licówek, zostaną one dopasowane do przygotowanych zębów i zacementowane na miejscu. Światło utwardzające aktywuje cement stomatologiczny w taki sposób, że trwale wiąże on licówki z zębami.

uśmiech

Jak długo utrzymują się licówki?

Licówki są zazwyczaj procesem nieodwracalnym, ponieważ konieczne jest usunięcie niewielkiej ilości szkliwa z zębów w celu umieszczenia w nich licówek. Ich trwałość wynosi od 10 do 15 lat, po upływie których należy je wymienić. Nadal zalecane jest regularne czyszczenie zębów przez higienistkę stomatologiczną oraz regularne kontrole stomatologiczne. Aby przedłużyć trwałość licówek, zaleca się unikanie niektórych pokarmów i napojów, które mogą je zabarwić lub odbarwić, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino. Czasami licówka może ulec odpryśnięciu lub pęknięciu i konieczna będzie jej wymiana.

Ile kosztują licówki?

Koszt licówek zależy od wielu czynników, w tym od:

  • Stomatologa, którego wybierzesz

  • Liczba zębów, których dotyczy zabieg (liczba licówek do założenia)

  • Użyty materiał (porcelana lub żywica kompozytowa)

  • Koszt ewentualnych zabiegów, które trzeba będzie wykonać wcześniej

Warto przeczytać