Większości z nas zabieg usuwania zęba kojarzy z prostym zabiegiem, po którym stosunkowo szybko będzie można wracać do codziennych obowiązków. Jest jednak wiele czynników, które mogą sprawić, że taki zabieg skończy się dla nas konieczną wizytą u chirurga stomatologa. To już średnio będzie nam odpowiadać, ponieważ od razu zaczynamy sobie wyobrażać poważną interwencję i wiele godzin spędzonych na stole.

To jednak nieufne podejście bardzo często wynika z tego, że nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat danej dziedziny jaką jest chirurgia stomatologiczna. Na czym będzie to polegać i czy może być niebezpieczne dla naszego zdrowia? Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, której celem jest leczenie operacyjne jamy ustnej i jej okolic jak szczeka, żuchwa, język, wargi, gruczoły ślinowe.

Z tego względu przy wyborze specjalisty będzie trzeba najpierw dowiedzieć się w jakiego typu zabiegach specjalizuje się dana osoba a także jakie ma doświadczenie akurat w tym zakresie jaki będzie nas interesował. Do tych najbardziej powszechnych zabiegów należy usuwanie zębów, w szczególności tak zwanych zębów mądrości, odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku, usuniecie wierzchołka korzenia, zmiany na błonie śluzowej, podcinanie wędzidełek warg oraz języka, leczenie zespołów bólowych na twarzoczaszce, leczenie chorób przyzębia, nowotworów łagodnych a także niektórych złośliwych nowotworów jamy ustnej.

Kiedy to chirurg powinien usuwać zęba?

Są pewne wskazania, które będą za tym właśnie przemawiać. Np. usuwanie zęba mądrości, którego anatomiczna budowa jest różna, nieprzewidywalna i w związku z tym, że są umiejscowione w trudnym, niedostępnym miejscu jamy ustnej. Kolejne wskazanie to również występowanie zmian okołoszczytowych, które muszą być usuwane razem z zębem, by nie dochodziło tam do dalszych zmian w kości.

Gabinet stomatologiczny

Ponadto zmiany takie w zębach górnych mogą doprowadzić do zniszczenia blaszki oddzielającej jamę ustną od zatoki szczękowej, wtedy trzeba będzie zrealizować plastykę, by zamknąć powstałe połączenie. To zabieg, który jest niebolesny i nie jest skomplikowany. Jednak jego wykonanie wymaga praktyki oraz pewnego doświadczenia.

Często stomatolodzy sami odstępują od niektórych zabiegów i radzą pacjentowi udać się do specjalisty chirurga. To postępowanie uczciwe i z korzyścią dla pacjenta, ponieważ chirurg, wykona taki zabieg znacznie sprawniej biorąc pod uwagę jego doświadczenie jakie ma zdobyte w trakcie specjalizacji. Wizyta chirurga stomatologa często wiąże się z naszymi wątpliwościami, co do tego czy zabieg będzie przeprowadzony bezpiecznie.

Jeśli pierwszy raz mamy problem z takimi zębami, warto będzie poświecić nieco czasu na znalezienie najlepszych doświadczonych fachowców. Szukając warto pytać znajomych, sprawdzić forum, poszukać opinii na temat ośrodków, które się reklamują. Zapoznać się warto z tymi ośrodkami i tym jaki inni je opiniują, ponieważ dzięki temu będzie się można dowiedzieć czy warto wybrać się do takiego ośrodka na wykonanie zabiegu.

Już w trakcie wizyty zwrócić warto uwagę na zachowanie lekarza czy zrozumiale odpowiada na nasze pytania i wzbudza zaufanie. Nie możemy się bać takiej osoby, trzeba zaufać jej doświadczeniu i wiedzy jaką posiada. Jeśli będziemy się tam dobrze czuli możemy liczyć na to, że jesteśmy w rękach dobrych, kompetentnych.

Warto przeczytać