2 stycznia 2019

r. Nowy rok oznacza dla wielu z nas nowe ubezpieczenie stomatologiczne. I choć możesz wierzyć, że posiadanie i korzystanie z ubezpieczenia dentystycznego jest ważne, zrozumienie jego zasad może być mylące. Udziały własne, maksymalne kwoty, wykluczenia, okresy oczekiwania, sieci, klauzule o brakujących zębach - to wszystko może sprawić, że będziesz drapać się po głowie i zadawać pytanie: "Jak działa ubezpieczenie stomatologiczne?". Nie martw się, jesteśmy tutaj, aby pomóc rozszyfrować, co to wszystko znaczy, abyś mógł zrozumieć, jak działa ubezpieczenie stomatologiczne i uzyskać jak najwięcej korzyści.

Co to jest ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne jest rodzajem ubezpieczenia, które pomaga osobom indywidualnym płacić za opiekę dentystyczną. Choć poszczególne plany ubezpieczeń stomatologicznych różnią się między sobą, zazwyczaj obejmują one pokrycie kosztów opieki profilaktycznej, takiej jak rutynowe badania, prześwietlenia i czyszczenie zębów. Większość planów obejmuje również pokrycie kosztów usług stomatologicznych, takich jak wypełnienia, ekstrakcje, kanały korzeniowe, korony, a w niektórych przypadkach ortodoncja.

Od wybranego planu zależy, ile zapłacisz, ile zapłaci firma ubezpieczeniowa, a nawet może zależeć, do którego dentysty będziesz musiał się udać. Ważne jest, aby znać swój zakres ubezpieczenia, aby móc skorzystać z przysługujących świadczeń i zrozumieć, za co jesteśmy odpowiedzialni.

Rodzaje ubezpieczeń stomatologicznych

Od czego więc zacząć? Dobrym punktem wyjścia jest zrozumienie, jakiego rodzaju plan ubezpieczenia stomatologicznego posiadasz. Większość planów należy do jednej z poniższych kategorii:

  • Organizacja Preferowanych Dostawców (PPO): Plany PPO mają listę dentystów, którzy akceptują ich plany, zwaną siecią dostawców. Wizyta u dentysty, który znajduje się na tej liście, zapewni Ci największe oszczędności. Zazwyczaj możesz pójść do dentysty spoza sieci (nie znajdującego się na liście), ale zapłacisz więcej z własnej kieszeni.
  • (Dental) Health Maintenance Organization (DHMO, DMO lub HMO): plany te zawierają listę dentystów, którzy akceptują te plany za ustaloną opłatą. Jednak aby uzyskać korzyści, musisz udać się do dentysty z tej listy.
  • Plan rabatowy (Discount Plan): ponownie, istnieje lista dentystów, do których możesz się udać, ale twoje ubezpieczenie daje ci jedynie zniżkę u nich, a firma oferująca plan nie płaci nic za twoją opiekę.

Gdy już wiesz, jaki masz plan ubezpieczeniowy, musisz znaleźć dentystę, który znajduje się na liście. Prawie wszystkie plany posiadają numer telefonu lub stronę internetową, na której można znaleźć dentystę uczestniczącego w programie.

Jak działa ubezpieczenie stomatologiczne?

Znalezienie stomatologa to tylko jeden element układanki, kiedy już go znajdziesz, będziesz prawdopodobnie chciał wiedzieć, ile będziesz musiał zapłacić za wizytę u dentysty. Zależy to od specyfiki danego planu. W większości programów używa się "roku świadczenia", aby określić, kiedy można korzystać ze świadczeń. Gabinet stomatologiczny zazwyczaj sprawdza ubezpieczenie stomatologiczne, aby uzyskać szacunkową kwotę, jaką będziesz musiał zapłacić. Po wizycie u dentysty do firmy ubezpieczeniowej zostanie wysłany wniosek o zapłatę, tzw. roszczenie. Firma ubezpieczeniowa sprawdzi i rozpatrzy roszczenie, a następnie wyjaśni, w jaki sposób roszczenie zostało opłacone, przesyłając EOB, czyli wyjaśnienie świadczeń.

Ostatecznie, Twoje zobowiązania finansowe zależą od otrzymanego leczenia i specyfiki Twojego planu ubezpieczeniowego, który może obejmować następujące elementy:

  • Deductibles (udział własny) - kwota, którą musisz zapłacić, zanim firma ubezpieczeniowa cokolwiek zapłaci.
  • Coinsurance (współubezpieczenie ) - po osiągnięciu udziału własnego, możesz być zmuszony do zapłacenia pewnego procentu kosztów leczenia objętego ubezpieczeniem, na przykład 50% kosztów poważnego zabiegu.
  • Co-pay (współpłacenie ) - stały koszt za określoną procedurę.
  • Annual Maximum (Maksimum roczne ) - maksymalna kwota, jaką firma ubezpieczeniowa zapłaci w ciągu roku świadczenia. Po osiągnięciu tego maksimum w roku świadczenia, pacjent pokrywa wszystkie dodatkowe koszty.
  • Preautoryzacja - niektóre plany mogą wymagać zgody firmy ubezpieczeniowej przed wykonaniem zabiegu, aby plan mógł wypłacić świadczenia.
  • Wyłączenia - usługi i/lub produkty, których ubezpieczenie nie pokrywa.
  • Waiting period (okres oczekiwania ) - niektóre plany nie pokryją pewnych procedur do czasu upłynięcia określonego czasu. Są to zazwyczaj poważne procedury, takie jak wymiana zębów lub korony.
  • Limity - wiele planów ubezpieczeniowych malimity czasowe dla niektórych procedur. Na przykład, wiele planów pokryje koszty dwóch czyszczeń w roku, o ile upłynie sześć miesięcy pomiędzy nimi. Ograniczenia mogą również dotyczyć częstotliwości wykonywania zdjęć rentgenowskich oraz zabiegów na konkretnym zębie.
  • Wcześniej istniejące schorzenia - niektóre plany nie obejmują schorzeń, które występowały przed zapisaniem się do danego planu, co oznacza, że będziesz odpowiedzialny za pokrycie kosztów leczenia tego schorzenia.

Mam nadzieję, że ten post pomógł odpowiedzieć na pytanie: "Jak działa ubezpieczenie stomatologiczne?", ponieważ zrozumienie ubezpieczenia stomatologicznego jest częścią poczucia komfortu podczas wizyty u dentysty. Wiedza o tym, jak działa ubezpieczenie stomatologiczne, ostatecznie pomoże Ci dokonywać lepszych wyborów dotyczących opieki stomatologicznej, abyś mógł osiągnąć zdrowy i szczęśliwy uśmiech! Pamiętaj, że Twój dentysta i zespół stomatologów jest po to, by pomóc Ci osiągnąć ten cel przy maksymalizacji korzyści płynących z ubezpieczenia stomatologicznego. Masz pytania dotyczące ubezpieczenia stomatologicznego i korzyści płynących z planu stomatologicznego? Po prostu zapytaj! Znajdź gabinet stomatologiczny PERFECT TEETH online tutaj, aby umówić się na wizytę!

Warto przeczytać