Sierpień 22, 2018

Dla rodziców każdy krok milowy, jaki przechodzą nasze dzieci, jest zarówno ekscytujący, jak i pouczający. Będąc rodzicem po raz pierwszy, uczymy się wszystkiego, co możemy - świadomie lub przez doświadczenie. I mimo że czujemy się lepiej przygotowani, gdy pojawia się numer dwa (lub trzy, lub cztery), szybko odkrywamy, że wszystkie dzieci są inne i musimy uczyć się czegoś nowego od nowa.

Podobnie jest z ząbkowaniem u niemowląt i wypadaniem zębów u dzieci. Oto, co musisz wiedzieć o wypadaniu zębów u dzieci.

Kiedy moje dziecko powinno stracić zęby?

Zęby zwykle zaczynają się rozpadać, ponieważ zęby dorosłe (lub stałe) naciskają na nie i są gotowe, aby się w nich pojawić. Dzieci tracą zęby w takiej samej kolejności, w jakiej je otrzymały - najczęściej są to zęby przednie, następnie kły, a następnie zęby trzonowe.

Zęby mleczne (zwane również zębami mlecznymi lub pierwotnymi) zaczynają się ruszać już w wieku 4 lat, a dzieci tracą zęby w wieku 5-15 lat, przy czym dziewczynki często tracą je wcześniej niż chłopcy.

Zęby mleczne mogą również zostać utracone w wyniku urazów lub problemów stomatologicznych, takich jak choroby dziąseł lub ubytki. Niektórzy rodzice uważają, że zęby mleczne nie wymagają takiej samej opieki jak zęby dorosłe, ponieważ zostaną utracone, ale tak nie jest. W przypadku "przedwczesnej utraty" konieczna jest wizyta u stomatologa, aby zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości.

Jeśli Twoje dziecko nie straciło żadnych zębów do 8 roku życia lub jeśli dorosłe zęby wyrosły zanim wypadły zęby mleczne, porozmawiaj z dentystą, aby upewnić się, że nie ma żadnych problemów.

Czy należy wyrwać luźnego zęba?

Najlepiej jest pozwolić, aby zęby mleczne wypadły w sposób naturalny, aby zapobiec urazom dziąseł wokół zęba, które mogą być już obolałe. Twoje dziecko prawdopodobnie będzie się bawić zębem, poruszając nim językiem lub palcami - jest to naturalne i wskazane. Koniecznie porozmawiaj z dzieckiem o tym, co się stanie, gdy straci ząb, zwłaszcza jeśli idzie do szkoły. Zwróć uwagę na te najważniejsze kwestie:

  • Luźne zęby są całkowicie normalne, a chwiejący się ząb wypadnie.
  • Nie obawiaj się, że go połkniesz, ponieważ będziesz go czuł.
  • Jeśli poczujesz, że wypadł, możesz iść do pielęgniarki szkolnej.
  • Pojawi się trochę krwi, którą możesz wytrzeć chusteczką higieniczną.
  • Ząb należy przechowywać w chusteczce lub w torebce na kanapki do czasu powrotu do domu.

Istnieje wiele zabawnych książek, które można czytać dzieciom lub zapoznać się z publikacją Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystycznego "Zapytaj Wróżkę Zębuszkę", która pomoże Ci poprowadzić tę rozmowę.

Dzieci tracące zęby - co dalej?

Czy jest coś piękniejszego niż dziecko, któremu brakuje dwóch przednich zębów? Ciesz się tym wyglądem, ponieważ zanim pojawią się dorosłe zęby, minie trochę czasu. Ząbkowanie u dużego dziecka nie jest zazwyczaj tak bolesne, jak u niemowlęcia. Zazwyczaj jedyny ból, jaki może odczuwać Twoje dziecko, gdy pojawią się zęby stałe, związany jest z wyrzynaniem się zębów trzonowych i zazwyczaj można go uśmierzyć, stosując dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Kiedy pojawią się dorosłe zęby, zauważysz, że są one większe, nieco ciemniejsze i bardziej chropowate niż zęby mleczne. I choć dbanie o zęby zawsze było ważne, to jest to ostatni zestaw, jaki otrzymują! Pamiętaj, aby nadal odwiedzać dentystę dwa razy w roku, aby o nie dbać.

Dzieci tracące zęby - zabawne rzeczy

Wielu rodziców chce pomóc w uczczeniu tego kamienia milowego, wykorzystując tradycję Wróżki Zębuszki. W Internecie krąży mnóstwo uroczych pomysłów - od karteczek dla Wróżki Zębuszki, przez specjalne poduszki lub pudełka, po urocze obrazki i wiele innych. Od dawna częścią tradycji Zębowej Wróżki jest nagroda finansowa dla dziecka! I chociaż kwota ta różni się w zależności od rodziny, Delta Dental śledzi wysokość tej nagrody w swojej ankiecie dla Wróżki Zębuszki - obecnie wynosi ona 4,13 USD za ząb w Stanach Zjednoczonych!

Masz więcej pytań dotyczących utraty zębów przez dzieci? Dentyści PERFECT TEETH są tutaj, aby pomóc odpowiedzieć na te pytania i zadbać o zdrowe zęby całej Twojej rodziny.

Reviewed by Pediatric Dental Specialist Dr. Barbara Hymer

Warto przeczytać