Leczenie kanałowe jest bolesne. To bardzo często powtarzane stwierdzenie, które odstrasza nawet osoby, które cierpią już na pojawiający się ból wynikający z zapalenia miazgi. W efekcie wielu wybiera usuwanie zęba zamiast jego leczenia. Taka decyzja jest jednak błędna, ponieważ obecnie mamy już nowoczesne metody działania, które są w stanie zagwarantować nam praktycznie pełną skuteczność takiego leczenia.

Natomiast usunięcie zęba dalej może prowadzić do wielu zaburzeń. Miedzy innymi pojawić się może problem związany z nieprawidłowym zgryzem. Dlatego właśnie warto się zdecydować na leczenie kanałowe, możliwości jakie daje współczesna stomatologia sprawiaj, że to leczenie jest praktycznie bezbolesne.

Endodoncja czyli leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe podejmowane jest w przypadku gdy występują nieodwracalne zmiany w miazdze i jedyną alternatywą w takim przypadku jest usuniecie chorego zęba albo wykonanie leczenia kanałowego. Cały proces leczenia składa się z kilku etapów.

Na podstawie badania klinicznego i zdjęcia RTG lekarz może podejmować decyzję co do tego jaka metoda działania będzie najlepsza. Po tym jak usunie się zmiany próchniczne należy zatruć i usunąć w całości miazgę z komory i kanałów korzeniowych zęba. Usuwa się toksyny bakteryjne, dezynfekuje i przygotowuje kanały do wypełnienia. Osuszone kanały, które zostały zdezynfekowane będzie można szczelnie wypełnić, by zapobiegać przenikaniu bakterii z jamy zęba. Najczęściej wykorzystywana jest tutaj gutaperka z dodatkowymi środkami uszczelniającymi.

Korona zęba odbudowywana jest z użyciem materiału światłoutwardzalnego albo jeśli mamy większy ubytek to w ramach uzupełnienia protetycznego w formie korony metalowo – porcelanowej albo ceramicznej.

Leczenie endodontyczne

Wynik leczenia będzie oceniany przez zdjęcie RTG. Dobrze przeprowadzone leczenie jest w stanie pozwolić na zachowanie zęba przez wiele kolejnych lat. Jest on martwy, jednak będzie mógł dalej pełnić swoje zadania estetyczne i dalej mechanicznie można nim rozdrabniać pokarm.

Leczenie endodontyczne – kiedyś a teraz

Obawy przed takim leczeniem są związane z doświadczeń jakie ludzie maja sprzed kilkunastu albo kilku lat. Zabieg wykonywany dawną metodą polegał na stopniowym zatruwaniu zęba przez wprowadzanie do jamy zębowej wkładki dewitalizacyjnej. Dentysta musiał otworzyć komorę zębową, by dotrzeć do miazgi. Już w pierwszym etapie leczenia pojawił się duży ból. Potem, gdy mieliśmy zatrucie zęba było odczucie praktycznie ciągłego bólu do chwili, gdy miazga całkowicie obumarła i była usuwana z kanałów korzeniowych. Dziś możliwe jest wykonanie leczenia w ramach jednej wizyty. Otrzymuje się miejscowe znieczulenie, które eliminuje uczucie bólu. Dentysta bez bólu może otworzyć ząb, z pomocą mikroskopu oczyści go z miazgi. Dzięki temu cały proces leczenia jest szybszy i skuteczniejszy, uniknąć można błędów związanych np. z niedoczyszczeniem kanału.

Ból odczuwany po leczeniu kanałowym

Przed bólem po zabiegu nie będzie chronić nas żadne znieczulenie. Intensywność tego bólu może być zróżnicowana i będzie uzależniona również od stanu usuwanej miazgi i tego jak prób bólowy ma dany pacjent. Zawsze będzie można ograniczyć te przykre odczucia przez zastosowanie leków przeciwbólowych.

Warto przeczytać