Kiedy jesteś bezrobotny, zwykłe pokrycie najbardziej podstawowych kosztów życia może być wyzwaniem. W tym trudnym okresie trudno jest uzasadnić dodatkowe wydatki związane z pokryciem kosztów opieki zdrowotnej.

Jednak ignorowanie tej potrzeby może sprawić, że będziesz narażony na więcej problemów, zwłaszcza w przypadku nagłego wypadku zdrowotnego u Ciebie lub członka Twojej rodziny. Bez ubezpieczenia, dostęp do niezbędnej opieki zdrowotnej jest ograniczony. Możliwe jest również, że znajdziesz się w takiej sytuacji, zarządzając niebotycznymi długami medycznymi, których nie masz jak spłacić.

Na szczęście istnieją sposoby, aby uzyskać potrzebne pokrycie bez narażania swojej przyszłości finansowej.

Ile może cię kosztować nieubezpieczenie

Pamiętaj, że zgodnie z ustawą Affordable Care Act (ACA), grozi ci kara za wybranie braku ubezpieczenia zdrowotnego, kiedy faktycznie stać cię na jego opłacenie. Podstawowa opłata za brak ubezpieczenia w 2016 i 2017 roku wynosi albo 2.5% dochodu gospodarstwa domowego albo $695 na osobę dorosłą (w zależności od tego, która kwota jest wyższa). Opłata ta jest płacona przy składaniu federalnego zeznania podatkowego za rok, w którym nie posiadasz ubezpieczenia.

Co więcej, decydując się na nieubezpieczenie, możesz zostać obciążony zaległymi długami medycznymi. Według badania przeprowadzonego w grudniu 2015 roku przez Kaiser Family Foundation, około 25% uczestników zgłosiło, że oni lub inny członek gospodarstwa domowego mieli problemy z płaceniem rachunków medycznych w ciągu tego roku. Jeśli zrezygnujesz z pokrycia, aby obniżyć koszty, gdy jesteś bezrobotny, możesz łatwo skończyć w tej grupie pogrążonej w długach. To sprawia, że bardzo trudno jest zbudować kredyt w czasie, kiedy jest on najbardziej potrzebny.

Opcje opieki zdrowotnej dla osób bezrobotnych

Na szczęście istnieje wiele miejsc, do których możesz się zwrócić o pokrycie kosztów opieki zdrowotnej, gdy straciłeś pracę. Jeśli pierwsza opcja, którą sprawdzisz, nie będzie pasować, warto szukać dalej. Poniżej znajduje się lista głównych opcji. Każda z nich jest skierowana do unikalnego segmentu rynku konsumentów opieki zdrowotnej.

  • Medicare: Trzy główne grupy ludzi kwalifikują się do tego federalnego ubezpieczenia: osoby w wieku 65 lat i starsze, niektóre młodsze osoby niepełnosprawne i osoby z schyłkową niewydolnością nerek, zauważa oficjalna strona internetowa Medicare.
  • Medicaid: Medicaid jest połączonym federalnym i stanowym pokryciem dla osób o niskich i ograniczonych dochodach. Konkretne dochody różnią się w zależności od stanu, a kwalifikowalność jest określana przez odpowiedni departament zdrowia każdego stanu.
  • CHIP: Program ubezpieczeń zdrowotnych dla dzieci jest wspólnym federalnym i stanowym programem ubezpieczeń zdrowotnych dla dzieci. Ma on na celu zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej dzieciom do 19 roku życia, których rodziny zarabiają zbyt dużo, by otrzymać tradycyjny Medicaid, ale nie wystarczająco dużo, by pozwolić sobie na droższe ubezpieczenie.
  • CHAMPVA: Cywilny Program Zdrowotny i Medyczny Departamentu Spraw Weteranów (dawniej CHAMPUS) jest rodzajem ubezpieczenia dostępnym dla weteranów. Jest on zarządzany przez Veterans Health Administration Office of Community Care.
  • COBRA: Kontynuacja pokrycia zdrowotnego (Continuation of Health Coverage) to pokrycie, które można uzyskać po pierwszym rozstaniu z pracą. Pozwala ona na pozostanie w dotychczasowym planie opieki zdrowotnej przez określony czas. Jednakże, składki mogą znacznie wzrosnąć - do 102% kosztów planu.
  • Giełdy ACA. W wyniku wprowadzenia ACA, ubezpieczenie zdrowotne można obecnie nabyć poprzez federalne lub stanowe giełdy. (Uwaga: W związku z wynikami ostatnich wyborów prezydenckich, w najbliższych latach mogą nastąpić znaczące zmiany w opcjach ubezpieczenia zdrowotnego). Więcej informacji na temat poruszania się po tych giełdach można znaleźć na stronie Healthcare.gov.
  • Kup bezpośrednio. Można również porównać ceny przystępnych planów ubezpieczeniowych na rynku prywatnym. Uwaga: Są to ubezpieczyciele, którzy zdecydowali się nie sprzedawać na giełdach lub przestrzegać jej zasad.
  • Plany katastroficzne: Plan katastroficzny jest głównym pokryciem medycznym z wysokim udziałem własnym i niską składką miesięczną. Jeżeli kwalifikujesz się do planu katastroficznego, pojawi się on jako opcja na giełdach.

Otwarte zapisy na rok 2017 - okres, w którym można zapisać się na opiekę zdrowotną - kończą się 31 stycznia. Jeśli jednak zdarzy Ci się stracić pracę po tej dacie, kwalifikujesz się do kwalifikowanego zdarzenia życiowego i możesz ubiegać się o ubezpieczenie zdrowotne do 60 dni od daty rozwiązania umowy. Jeśli przekroczyłeś 60 dni, możesz ubiegać się o krótkoterminowe ubezpieczenie zdrowotne aż do momentu, kiedy rozpocznie się otwarta rekrutacja, która rozpocznie się w listopadzie.

Więcej alternatyw dla taniego ubezpieczenia

Stowarzyszenia absolwentów szkół, kluby magazynowe, które są ekskluzywne dla członków, plany opieki zdrowotnej dla małżonków, ubezpieczenia rodzicielskie, grupy handlowe i związki zawodowe to opcje, które warto rozważyć. Na przykład, Sam's Club jest magazynem tylko dla członków, który współpracuje z dostawcą ubezpieczeń Aetna, aby zapewnić plany opieki zdrowotnej dla swoich członków.

Jednym z pomocnych sposobów podejścia do zakupów opieki zdrowotnej dla bezrobotnych jest sporządzenie listy rodzajów ubezpieczeń, których potrzebujesz i chcesz, takich jak dentystyczne i wzrokowe. Jeżeli szukasz ubezpieczenia stomatologicznego, rozważ plan rabatowy, który nie jest ubezpieczeniem, ale planem członkowskim, który oferuje zniżki u dentysty. Kiedy wiesz, jakie konkretnie cechy chcesz i potrzebujesz, może być łatwiej znaleźć przystępne ceny i pokrycie, którego potrzebujesz.

 

Warto przeczytać