Wiele osób odczuwa strach przed wizytą u dentysty, ale u niektórych jest on tak silny, że przez lata unikają wizyt u stomatologa. Strach ten może wynikać z wielu źródeł, takich jak doświadczenia z dzieciństwa z dentystą o mniejszej empatii lub bolesny zabieg w przeszłości. Są też ludzie, którzy po prostu mają fobię przed dentystą bez żadnych negatywnych doświadczeń, które mogłyby ją poprzeć.

Jeśli od Twojej ostatniej wizyty u dentysty minęły lata, to te obawy są prawdopodobnie spotęgowane przez myśl o stanie Twojego zdrowia jamy ustnej. Badania wykazały jednak, że zdrowie jamy ustnej jest ściśle związane z ogólnym stanem Twojego zdrowia, co sprawia, że regularne wizyty u dentysty są niezbędne dla zachowania zdrowego organizmu. Jednak wiedza o tym, czego możesz się spodziewać podczas tej pierwszej wizyty, może pomóc rozwiać te obawy, dodając Ci odwagi, której potrzebujesz, by podnieść słuchawkę telefonu i umówić się na wizytę.

Zaplanuj, że spędzisz trochę czasu u dentysty

Na wizytę należy przybyć co najmniej 10-15 minut przed jej terminem. Pozwoli Ci to uniknąć jeszcze większego stresu, a jednocześnie da Ci możliwość wypełnienia niezbędnych formularzy i dokumentacji. Informacje te pomogą Twojemu dentyście i jego asystentom zapewnić najlepszą możliwą opiekę nad Twoimi potrzebami w zakresie zdrowia jamy ustnej.

Twoja pierwsza wizyta po długiej przerwie potrwa nieco dłużej niż rutynowa wizyta u dentysty. Dodatkowy czas wynika z tego, że dentysta i higienistka będą musieli zebrać informacje na temat stanu zdrowia Twojej jamy ustnej i przeprowadzić dokładne badanie, które prawdopodobnie obejmie pełny zestaw zdjęć rentgenowskich, więc odpowiednio zaplanuj wizytę, która potrwa od 1 do 1,5 godziny. Dobra wiadomość jest taka, że kolejne wizyty będą krótsze, jeśli będziesz regularnie odwiedzać ten sam gabinet - zazwyczaj dwa razy w roku.

Czyszczenie zębów

Jeśli od ostatniej wizyty u dentysty minęło kilka lat, to ta wizyta nieuchronnie będzie obejmować czyszczenie zębów. Płytka nazębna miała dużo czasu, aby nagromadzić się na Twoich zębach, nawet jeśli sumiennie szczotkowałeś i nitkowałeś zęby co najmniej dwa razy dziennie; dlatego higienistka będzie musiała poświęcić sporo czasu na zeskrobanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego z Twoich zębów. Może to spowodować lekki dyskomfort i pewne krwawienie dziąseł, ale nie powinno powodować dużego bólu. A na koniec będziesz pod wrażeniem tego, jak czyste zęby wyglądają i czują się po zakończeniu zabiegu.

Rentgen stomatologiczny

Na szczęście ta część jest bezbolesna, więc powinna być łatwiejsza do przygotowania. Spodziewaj się, że higienistka wykona wiele zdjęć, ponieważ dentysta musi naprawdę dobrze przyjrzeć się wszystkim Twoim zębom, nawet poniżej linii dziąseł. Jedyny dyskomfort, jakiego możesz doświadczyć, to wrażliwy odruch wymiotny, który może być wywołany przez płytki bitewne używane podczas prześwietlenia. Jeśli w przeszłości stanowiło to dla Ciebie problem, poinformuj o tym higienistkę. Może ona sprawić, że proces ten będzie dla Ciebie bardziej komfortowy. W przeciwieństwie do starszych zdjęć rentgenowskich, wyniki są obecnie dostępne natychmiast, co sprawia, że proces ten jest znacznie bardziej efektywny, więc nie będziesz musiał spędzać tyle czasu martwiąc się o wyniki.

Badanie

Po wykonaniu zdjęć rentgenowskich dentysta przychodzi na spotkanie z pacjentem, ogląda zdjęcia rentgenowskie i przeprowadza badanie wzrokowe zębów oraz otaczających je tkanek jamy ustnej. Dentysta poszukuje ubytków, chorób dziąseł, objawów ostrzegawczych raka jamy ustnej oraz innych problemów wymagających uwagi. Zazwyczaj w przypadku wykrycia problemu zostaniesz poinformowany na miejscu, ale nie oznacza to, że problem zostanie rozwiązany podczas pierwszej wizyty. O wiele bardziej powszechna jest konieczność umówienia się na wizytę kontrolną, na której mogą zostać wypełnione ubytki, założone korony lub wykonane inne zabiegi.

Lepsze techniki i technologie

Jeśli od Twojej ostatniej wizyty u dentysty minęło już trochę czasu, to prawdopodobnie czeka Cię miła niespodzianka. W ostatnich latach sprzęt i techniki dentystyczne przeszły długą drogę, co zaowocowało znacznie większym komfortem pacjenta. Zabiegi, które kiedyś były kłopotliwe lub bolesne, teraz prawdopodobnie okażą się mniej inwazyjne. Ulepszona technologia pozwala również dentyście pracować wydajniej i skuteczniej, więc nie będziesz musiał spędzać tak długo na fotelu.

Pełna współczucia opieka to standard

Bez względu na to, czy to recepcjonistka czy dentysta pracujący nad Twoimi zębami, dzisiejsi specjaliści od zdrowia jamy ustnej są tu po to, aby zapewnić Ci komfort. Przede wszystkim, nikt w biurze nie powinien zawstydzać Cię za to, że nie umówiłeś się na wizytę wcześniej; każdy ma swoje powody, więc liczy się tylko to, że jesteś tu teraz.

Ponadto, jeśli jest coś, co Twoim zdaniem sprawi, że wizyta będzie nieco bardziej komfortowa, nie wahaj się zapytać - na pewno Ci pomogą. Na przykład, słuchawki mogą zagłuszyć nieprzyjemne dźwięki, a przytulny koc sprawia, że niektórzy pacjenci czują się bardziej jak w domu. I, jak zawsze, możesz poinformować dentystę lub higienistkę, jeśli coś powoduje nadmierny dyskomfort; z przyjemnością dostosują swoje podejście lub dadzą Ci przerwę, aż poczujesz się lepiej.

Powrót do dentysty może być wystarczająco przerażający nawet bez długiego okresu nieobecności. Ale jeśli nie jesteś pozostawiony, aby zastanawiać się, jak to doświadczenie pójdzie, to nie będzie tyle miejsca, aby pozwolić swojej wyobraźni uruchomić dzikie możliwości. W końcu, będzie to dobre dla Twojego fizycznego samopoczucia, więc nie wahaj się zaplanować wizytę u dentysty w najbliższym czasie!

Autor gościnny: Heather Lomax jest specjalistką ds. kontaktów z mediami w Gorkowitz Dentistry. Pisze artykuły na różne blogi poświęcone praktyce dentystycznej, omawiając rozwiązania powszechnych problemów stomatologicznych i metody utrzymania doskonałej higieny jamy ustnej. W wolnym czasie lubi czytać, bawić się z kotami i chodzić na siłownię.

Warto przeczytać