My w klinikach stomatologicznych zazwyczaj lubimy wskazywać na pozytywy, jeśli chodzi o nawyki dentystyczne. Tym razem, mamy zamiar zmienić rzeczy w górę. Jest lato, zbliża się wakacyjny weekend i z jakiegoś powodu te dwie rzeczy razem wzięte mają potencjał, aby spowodować katastrofy stomatologiczne.

Jeśli nie masz nic lepszego do zrobienia z długim weekendem niż martwienie się o problemy z zębami, po prostu wykonaj 5 prostych kroków, a będziesz na dobrej drodze.

Podpowiedź: stosujemy tutaj psychologię odwrotną.

Jak zniszczyć swój uśmiech

Krok 1: Wykorzystaj zęby jako narzędzia.

Nic tak nie przysparza kłopotów zębom, jak używanie ich do rzeczy, do których nigdy nie były przeznaczone. Zęby są przeznaczone do przeżuwania i rozdrabniania pokarmu oraz do tego, byś wyglądał świetnie, gdy się uśmiechasz. Naprężenia i nacisk wywierany przez twarde powierzchnie, takie jak metal, plastik i szkło, może spowodować złamanie zębów i prac dentystycznych, takich jak korony i licówki. Jeśli masz aparat ortodontyczny, jest to pewny sposób na złamanie jednej lub trzech klamer.

Powtarzaj za nami: moje zęby nie zastąpią mojego pasa z narzędziami. Jeśli wybierasz się na spotkanie w ten weekend, upewnij się, że spakowałeś wszystkie niezbędne narzędzia na uroczystości i miej je pod ręką również dla swoich przyjaciół.

Krok 2: Idź do łóżka bez szczotkowania.

Druga wskazówka to, gdy jesteś zmęczony, wiemy, jak trudno może być zmotywować się do pozostania na jawie 2 więcej minut, aby umyć zęby. Najważniejszą częścią zdrowej codziennej rutyny higieny jamy ustnej jest trzymanie się jej. Kładzenie się spać bez szczotkowania pozwala bakteriom i cząsteczkom jedzenia osiadać na zębach i dziąsłach bez przerwy, co może znacznie zwiększyć Twoją podatność na próchnicę i choroby dziąseł.

Zaufaj nam, trzymaj się tego i poświęć te 2 dodatkowe minuty na umycie zębów przed snem. To jedna rzecz, której na pewno nie będziesz żałować w nocy.

Krok 3: Używaj nici dentystycznej do wszystkiego poza nitkowaniem.

Nie zrozum nas źle, uwielbiamy dobre projekty DIY. Jest wiele wspaniałych zastosowań dla nici dentystycznej, ale nie zapominaj, aby używać jej codziennie zgodnie z przeznaczeniem: do usuwania bakterii i cząsteczek jedzenia spomiędzy zębów i z linii dziąseł. Już wcześniej pisaliśmy o tym, jak ważne jest regularne nitkowanie zębów, aby zapobiegać chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi.

Jeśli masz w planach wykorzystanie wakacji na prace domowe lub artystyczne, pamiętaj, aby oszczędzić sobie wystarczająco dużo nici dentystycznej, aby Twój uśmiech przetrwał cały weekend.

Krok 4: Żuj twarde lub lepkie cukierki albo lód.

Wybaczcie ludzie, ale jeśli imię tego faceta widnieje na cukierku, na który patrzysz, prawdopodobnie powinieneś go unikać. Twarde cukierki są trochę trudna sprawa. Pozwalając cukierkowi rozpuścić się w ustach, sprawia, że cukry pozostają na zębach i dziąsłach przez dłuższy czas. Chrupanie ich może spowodować pęknięcie lub nawet złamanie zębów lub prac dentystycznych, takich jak wypełnienia i korony. Lepkie cukierki, takie jak toffi, mogą być bardzo trudne do usunięcia po przyklejeniu się do zębów i mogą powodować niepotrzebne obciążenie zębów i prac stomatologicznych.

Zalecamy również unikanie żucia lodu. Może to być trudniejsze w miesiącach letnich, kiedy mroźne napoje są po prostu tak orzeźwiające, a lód jest tak kuszący. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby uniknąć stresu zębów teraz, a zostaniesz nagrodzony zdrowszym uśmiechem w dłuższej perspektywie.

Krok 5: Nie noś ochraniacza na zęby

Kiedy pakujesz się na mecz, ochraniacz na zęby powinien być niezbędnym elementem wyposażenia sportowego. W poprzednim poście przedstawiliśmy podstawy dotyczące ochraniaczy na zęby, w tym ich różne rodzaje oraz to, jak ochraniacz powinien pasować i jak być odczuwany.

Zalecamy używanie ochraniaczy na zęby, nawet jeśli planujesz rozegrać jedynie towarzyski mecz na wynos. Kto wie? Jeśli zwracasz uwagę na dramaty związane z Pucharem Świata, możesz wiedzieć, że dobry ochraniacz na zęby może nie tylko chronić użytkownika przed stresem i uderzeniami w trakcie uprawiania sportu, ale - jeśli jest noszony prawidłowo - może nawet ochronić go przed nim samym.

Warto przeczytać