Zaktualizowano: 2/27/2020

Posiadanie dziecka to radość i błogosławieństwo, ale wielu rodziców po raz pierwszy zmaga się z problemem poznania najlepszych, niedrogich sposobów dbania o swoje dziecko. Czasami rodzice uważają, że nie potrzebują niedrogiej opieki dentystycznej dla zębów i dziąseł swojego dziecka, dopóki nie będzie ono starsze, ale decyzja o nierozpoczynaniu pielęgnacji jamy ustnej dziecka wcześniej byłaby wielkim błędem. Dbałość o zęby dziecka i dziąsła będzie miała ogromny wpływ na zęby stałe, które pojawią się później. Zanim jeszcze pojawią się zęby u Twojego dziecka, powinnaś zacząć dbać o jego dziąsła, ponieważ niezdrowe dziąsła mogą prowadzić do zapalenia dziąseł, co z kolei może mieć wpływ na rozstaw przyszłych zębów stałych. Problemy z odstępami mogą prowadzić do rozległych ubytków lub stworzyć konieczność noszenia aparatu ortodontycznego. Dla długotrwałego zdrowia Twojego malucha, oto kilka niedrogich opcji opieki stomatologicznej, które pomogą Ci chronić zęby i dziąsła Twojego dziecka.

Wycieraj dziąsła dziecka. Zanim Twój maluch będzie miał jeszcze zęby, możesz podjąć następujące kroki, aby pomóc mu w zdrowym rozwoju dziąseł. Kup kilka gładkich, cienkich ściereczek do odciągania pokarmu. Potnij je na długie paski o grubości dwóch cali i przechowuj w szczelnym pojemniku. Po posiłkach i bekaniu zawiń pasek wokół palca wskazującego i zwilż go lekko ciepłą wodą. Ściereczką wytrzyj dziąsła dziecka, aby usunąć nadmiar pokarmu. Po zakończeniu wypłucz i wyczyść ściereczkę. Czystą ściereczkę można umieścić z powrotem w hermetycznym pojemniku.

Podawaj dziecku wodę do posiłków. Po tym jak dziecko zacznie jeść pokarm dla niemowląt i/lub pokarm stały, należy zapewnić mu wodę do picia, aby pomóc w przepłukiwaniu jego małej buzi. Niewielka ilość fluorku zawarta w wodzie z kranu to odpowiednia ilość dla Twojego malucha.

Zacznij szczotkować zęby, gdy tylko pojawią się zęby dziecka. Kiedy Twojemu dziecku zaczną wyrzynać się ząbki, możesz zacząć je szczotkować, aby pomóc mu oswoić się z uczuciem szczoteczki do zębów i upewnić się, że każdy ząbek jest czysty od samego początku. Jeśli chodzi o szczoteczkę do zębów, upewnij się, że jest ona wystarczająco miękka, aby nie podrażniać delikatnych dziąseł Twojego malucha, i że zmieści się w małej buzi. Jeśli jednak Twoje dziecko nie skończyło dwóch lat, nie używaj jeszcze pasty do zębów! Gdy dziecko skończy dwa lata, zacznij używać pasty do zębów bez fluoru.

Rozpocznij wizyty u dentysty w młodym wieku. Możesz zacząć zabierać dziecko do stomatologa dziecięcego już po ukończeniu przez nie pierwszego roku życia. Jeśli jednak sumiennie dbasz o zęby dziecka w domu, być może nie będziesz musiał zabierać go do dentysty aż do trzeciego roku życia lub później. Aby uzyskać bardziej przystępną opiekę stomatologiczną dla dziecka, możesz objąć je istniejącym planem ubezpieczeniowym lub zapisać się do planu dentystycznego z rabatem, aby płacić niższą cenę u dentysty.

Dbanie o zęby i dziąsła dziecka może być nieco uciążliwe, ale ostatecznie pomoże dziecku rozwinąć zdrowe dziąsła i zęby, i naprawdę zaoszczędzić sporo pieniędzy u dentysty. Inne niż tworzenie dla siebie bardziej przystępny plan dentystyczny dla dziecka, można również mieć spokój ducha wiedząc, że będą one mieć head-start na rozwój zdrowych nawyków dla ich przyszłości.

Warto przeczytać