Jeśli chodzi o wczesne wykrywanie zaburzeń odżywiania, dentyści są w wyjątkowej pozycji do zauważania wczesnych znaków ostrzegawczych i kierowania pacjentów do właściwych behawioralnych specjalistów zdrowia.

Według National Eating Disorders Association, ponad 10 milionów Amerykanów jest obecnie dotkniętych poważnymi zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja, bulimia i binge eating. Zaburzenia te mogą rozwijać się lub ponownie pojawić się w każdym wieku, niezależnie od płci, kształtu lub rozmiaru. Mogą one również negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej danej osoby, co według szacunków NEDA dotyka 89 procent pacjentów cierpiących na bulimię.

Dr Jessica Yoo, dentystka pracująca w ośrodku zdrowia w Waszyngtonie, powiedziała, że słuchanie jest często najlepszym narzędziem przy pierwszym kontakcie z pacjentem, który może cierpieć na zaburzenia odżywiania.

"Niektórzy pacjenci mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że potrzebują pomocy" - powiedziała. "Dentyści są w doskonałej pozycji, aby wykryć wczesne oznaki i objawy zaburzeń odżywiania, a nawet pomóc pacjentom rozpoznać zaburzenia odżywiania. Staram się pomóc poprzez wymienienie klinicznych ustaleń, takich jak erozja szkliwa, odsłonięta warstwa zębinowa, próchnica, uraz podniebienia twardego spowodowany samoistnym odruchem gagowym, kątowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, halitoza itp. tak, aby pacjenci mogli zrozumieć, co dzieje się z ich zdrowiem jamy ustnej i odpowiadam na wszelkie pytania, jakie mogą mieć."

Ustne oznaki, na które pacjent może cierpieć z powodu zaburzeń odżywiania obejmują:

- Utrata tkanki i zmiany na zębach.

- Zmiany w kolorze, kształcie i długości zębów.

- Zwiększona wrażliwość zębów lub próchnica.

- Powiększenie gruczołów ślinowych, suchość w ustach oraz zaczerwienione, suche i popękane usta.

Dr Yoo dodaje: "Pacjenci, którzy mają objawy lub widzą zmiany w swoich zębach, są otwarci na dyskusję o zdrowiu jamy ustnej, być może nawet chętniej niż na dyskusję o swoich wzorcach zachowań. Myślę, że każdy pracownik medyczny rozpoczynający dyskusję na temat zaburzeń odżywiania to dla nich świetny pierwszy krok."

Dr Yoo powiedziała, że po raz pierwszy zetknęła się z pacjentem z zaburzeniami odżywiania jako studentka w Temple University Kornberg School of Dentistry. Jednym z jej pierwszych pacjentów była modelka pracująca w niepełnym wymiarze godzin, która cierpiała na bulimię nervosa - stan, który NEDA definiuje jako "poważne, potencjalnie zagrażające życiu zaburzenie odżywiania charakteryzujące się cyklem objadania się i zachowaniami kompensacyjnymi, takimi jak samodzielne wywoływanie wymiotów". Spędziła większość swoich klinicznych lat w szkole, śledząc pacjenta. Obie kobiety później zaprzyjaźniły się, a pomaganie pacjentom z zaburzeniami odżywiania zaiskrzyło osobistą pasję w nowym dentyście.

"Starając się pomóc jej tak bardzo, jak tylko mogę. Zacząłem rozmawiać z profesorami z wielu dyscyplin, w tym stomatologii odtwórczej i endodoncji do profesora nauk o zdrowiu behawioralnym. Mieliśmy również wiele wykładów na temat wczesnego wykrywania zaburzeń odżywiania, co pomogło mi prawidłowo zdiagnozować i skierować rozmowę w jej kierunku."

Po ukończeniu studiów, dr Yoo dołączyła do Mary's Center, społecznościowego ośrodka zdrowia, którego misją jest "budowanie lepszej przyszłości poprzez dostarczanie opieki zdrowotnej, edukacji i usług społecznych." Została wprowadzona do organizacji przez dr Richarda Geskera, byłego głównego lekarza dentystycznego w tej placówce.

Podchodząc do pacjenta, dr Yoo podkreśliła również znaczenie upewnienia się, że czuje się on komfortowo, rozmawiając o swoim stanie i wezwała świadczeniodawców do rozważenia wszystkich czynników ryzyka - z perspektywy społecznej, demograficznej i psychiatrycznej - podczas dokonywania oceny. W federalnie kwalifikowanym ośrodku zdrowia, w którym pracuje, może kierować pacjentów do specjalistów medycznych, behawioralnych i żywieniowych, ale gdy nie jest to dostępne, zaleca znalezienie lokalnych terapeutów lub klinik, które leczą pacjentów z zaburzeniami odżywiania i upewnić się, że pacjent otrzymuje wielodyscyplinarną pomoc w ocenie ich stanu odżywiania, psychologicznego i medycznego.

Warto przeczytać