Aktualizowany: 01/07/2020

Czy masz problemy z zasypianiem w nocy? Ponad 30% Amerykanów cierpi na bezsenność. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, to prawdopodobnie rozumiesz następujące problemy:

19 problemów związanych z bezdechem sennym Nigdy nie możesz się wygodnie ułożyć w swoim łóżku. Wszystko przed 11 rano jest o wiele za wcześnie. Nie rozumiesz ludzi, którzy mogą spać gdziekolwiek. Zawsze jesteś zmęczony. Okazjonalny posiłek o 2 w nocy jest Twoim przyjacielem. Czujesz się senny, kiedy prowadzisz samochód. Który to już dzień? Wszystkie jakby zlewają się w jedno. Budzik włącza się dokładnie w momencie, gdy zasypiasz. Nie ma szans na sen, jeśli na zewnątrz jest słońce. Nawet tabletki nasenne nie działają. Możesz być dumny z tego, że potrzebujesz bardzo mało snu. Drzemki albo nie działają, albo nie ma ich przez GODZINY. Podrzucanie i obracanie się jest Ci aż nazbyt dobrze znane. Całodobowe sklepy i restauracje zostały stworzone z myślą o Tobie. Widziałeś o wiele za dużo okropnych infomercials. Jesteś osobą, która pisze posty na mediach społecznościowych lub odpowiada na maile o 3 nad ranem. Masz wielkie umiejętności matematyczne od ciągłego dodawania, ile godzin snu dostaniesz, jeśli zasypiasz teraz. Widziałeś swój uczciwy udział we wschodach słońca - od tego, że wciąż jesteś obudzony, a nie obudziłeś się wcześnie. Nigdy nie śpisz i nigdy nie jesteś naprawdę obudzony.

Jeśli możesz odnieść się do tych rzeczy, jesteś w dobrym towarzystwie. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś próbować ustalić przyczyny swojej bezsenności. Często zdarza się, że ludzie mają problemy ze snem z powodu innego, leżącego u podstaw problemu zdrowotnego. Jednym z takich problemów jest bezdech senny - zaburzenie, w którym podczas snu występują przerwy w oddychaniu.

Co to jest bezdech senny?

Bezdech senny to coś więcej niż tylko ciągłe budzenie się w nocy. W rzeczywistości może on powodować kilka innych problemów zdrowotnych. Oto niektóre z zagrożeń, jakie niesie ze sobą bezdech senny:

    Wysokie ciśnienie krwi Choroby serca Cukrzyca typu 2 Przyrost masy ciała Astma Kwaśny refluks Wypadki samochodowe

Wysokie ciśnienie krwi

Kiedy ciągle budzisz się w środku nocy, powoduje to, że Twoje hormony zaczynają pracować na najwyższych obrotach, co z kolei może powodować wysokie ciśnienie krwi. Niski poziom tlenu we krwi również może się do tego przyczynić.

Choroby serca

Niski poziom tlenu lub stres związany z ciągłym budzeniem się może być ciężki dla Twojego serca. Udar mózgu i migotanie przedsionków są często związane z bezdechem, ponieważ zaburzony przepływ tlenu komplikuje mózgową regulację przepływu krwi w tętnicach i mózgu.

Cukrzyca typu 2

Choć nigdy nie stwierdzono bezpośredniej korelacji, 80% diabetyków również cierpi na bezdech. Otyłość jest czynnikiem ryzyka zarówno dla cukrzycy, jak i bezdechu sennego; około dwie trzecie osób cierpiących na bezdech senny ma nadwagę. Wiadomo również, że niedobór snu powoduje insulinooporność, która może przyczynić się do rozwoju cukrzycy.

Przyrost masy ciała

Przybieranie na wadze zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu sennego, ale bezdech senny może również prowadzić do przybierania na wadze. Bezdech zaburza pracę układu hormonalnego, powodując uwalnianie hormonu greliny, który sprawia, że masz ochotę na węglowodany i słodycze. Zmęczenie spowalnia również metabolizm, co może przyczynić się do przybierania na wadze.

Astma

U osób leczonych z powodu bezdechu stwierdza się mniej ataków astmy niż u tych, którzy nie byli leczeni.

Kwaśny refluks

Chociaż obecnie nie ma dowodów na to, że są one ze sobą bezpośrednio powiązane, wiele osób cierpiących na bezdech ma również refluks kwasowy.

Wypadki samochodowe

Ponieważ bezdech senny często powoduje niedobór snu, osoby nim dotknięte mają zwiększone ryzyko zaśnięcia za kierownicą. W rzeczywistości, osoby cierpiące na bezdech senny są pięciokrotnie bardziej narażone na wypadki samochodowe niż osoby bez tego schorzenia!

Leczenie bezdechu sennego

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie bezdech senny, lekarz może zasugerować Ci wizytę u specjalisty od zaburzeń snu. Zazwyczaj specjaliści zalecają jako leczenie aparat CPAP (Continuous Positive Airway Pressure - stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych).

W leczeniu przy użyciu aparatu CPAP wykorzystuje się urządzenie składające się z trzech głównych części:

1) Maska, którą zakłada się na nos lub nos i usta,

2) Przewód łączący maskę z urządzeniem, oraz

3) Silnik, który wdmuchuje powietrze do rurki.

CPAP wdmuchuje powietrze do dróg oddechowych, aby pomóc utrzymać je otwarte podczas snu. Urządzenie jest małe, lekkie i w większości przypadków ciche. Aparat CPAP jest zwykle najlepszym sposobem leczenia bezdechu sennego; może być jednak kosztowny. Porozmawiaj z lekarzem, aby omówić inne metody leczenia, jeśli aparat CPAP nie jest dla Ciebie realną opcją.

Jeśli bezdechowi sennemu towarzyszą jakiekolwiek inne problemy, takie jak cukrzyca lub choroby serca, porozmawiaj z lekarzem o najlepszych sposobach ich leczenia. Samo usunięcie bezdechu sennego może nie wystarczyć, aby wszystko naprawić.

Niezależnie od przyczyny bezsenności, ważne jest, aby poddać się leczeniu, ponieważ sen jest tak ważny dla Twojego zdrowia. Wiele z problemów zdrowotnych związanych z bezdechem sennym może być również związanych z innymi zaburzeniami snu. Jeśli masz problemy z zasypianiem w nocy, porozmawiaj z lekarzem lub umów się na wizytę u specjalisty od zaburzeń snu, aby rozwiązać problem, zanim się on pogłębi.

Czy zdiagnozowano u Ciebie bezdech senny? W jaki sposób pomogło Ci leczenie?

Warto przeczytać