Kosmetyczne zastrzyki do twarzy od pewnego czasu są brzęczeniem magazynów kosmetycznych i forów. Jednym z powodów, dla których zastrzyki stały się tak popularne jest to, że są one zazwyczaj szybsze i bardziej przystępne cenowo niż niektóre z bardziej rozbudowanych procedur kosmetycznych, które czasami obejmują operacje i/lub dłuższe okresy rekonwalescencji.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że te zastrzyki mogą być podawane przez niektórych wykwalifikowanych dentystów. Jednak przed podjęciem decyzji, czy zastrzyki są odpowiednie dla Ciebie, najlepiej jest zadać kilka pytań.

Jakie są więc niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących tej niechirurgicznej opcji kosmetyki twarzy?

Jakie są skutki uboczne stosowania zastrzyków kosmetycznych?

Jak większość zabiegów stomatologicznych / medycznych, zastrzyki mogą powodować skutki uboczne. Wiele osób, które otrzymują te zabiegi nie doświadczają żadnych skutków ubocznych, chociaż są tacy, którzy robią. Większość z tych zagrożeń i skutków ubocznych są uważane za łagodne i zazwyczaj są rozwiązywane z podróży powrotnej do profesjonalisty, który podał swój zastrzyk.

Możliwe zagrożenia i skutki uboczne obejmują:

  • reakcja alergiczna
  • czerwoność
  • Siniaki
  • Obrzęk
  • owrzodzenia
  • Obieranie
  • Zapalenie
  • nieprawidłowy lub nadmierny wtrysk
  • nieprawidłowe wstrzyknięcie wypełniacza do naczynia krwionośnego.

Jednym ze sposobów na złagodzenie skutków ubocznych jest upewnienie się, że osoba dokonująca zastrzyku jest do tego wykwalifikowana. Przed rozpoczęciem leczenia należy sprawdzić kwalifikacje i doświadczenie zawodowe osoby, która może nie posiadać odpowiednich kwalifikacji.

Czego powinienem się spodziewać po zastrzykach kosmetycznych lub wypełniaczach skórnych?

Po pierwsze, należy omówić zabieg z dentystą i upewnić się, że jest się odpowiednim kandydatem do zabiegu. Powinien on następnie wskazać pacjentowi jego obawy i najlepszy sposób ich leczenia. Zabieg trwa około 30 minut do godziny, w zależności od leczonej okolicy. Być może będzie można poprosić o znieczulenie, aby uczynić proces bardziej komfortowym. Zimne okłady są czasami aplikowane bezpośrednio po zastrzykach, aby ukoić dany obszar. Dla uzyskania optymalnych rezultatów, zabieg z użyciem wypełniacza może być powtarzany co 9-12 miesięcy.

Po zastosowaniu zastrzyków kosmetycznych wielu pacjentów obserwuje wygładzenie okolicy, a mniejsza ilość ruchów mięśni oznacza mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zmarszczek. Pacjenci, którzy otrzymują preparaty wypełniające skórę, często widzą pulchny, odmłodzony wygląd. Jednak nie ma dwóch takich samych pacjentów i niektóre procedury mogą być bardziej skuteczne u niektórych pacjentów, w zależności od takich czynników jak wiek, problemy zdrowotne, styl życia i rodzaj skóry. Upewnij się, że rozmawiasz o swojej indywidualnej sytuacji i o tym, jak może to wpłynąć na leczenie.

Wskazane jest również zapoznanie się z referencjami specjalisty, który wykonuje zastrzyki. Niewłaściwa dawka zastrzyku lub niewłaściwie podane mogą spowodować niepotrzebne komplikacje. Wstrzyknięcie np. do naczynia krwionośnego może spowodować zaczerwienienie skóry lub oczu. Zakażeń lub stanów zapalnych w miejscu wstrzyknięcia często można uniknąć, gdy doświadczony lekarz wykonuje zabieg.

Na ogół możliwe jest wznowienie normalnych rutynowych czynności bezpośrednio po zakończeniu leczenia wypełniaczem. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, który stosuje iniekcję. Niektórzy lekarze nie pozwalają na ćwiczenia przez 24 godziny po zakończeniu leczenia wypełniaczem.

Warto przeczytać