Jak to jest, że ten pozornie łagodny zabieg może powodować tak wiele bólu? Nagle zdajesz sobie sprawę, że to dokuczliwe uczucie zmieniło się w twoją rzeczywistość. Kiedy ostatni raz byłeś u dentysty? W ciągu ostatnich sześciu miesięcy? W ciągu ostatniego roku?  Wrażliwość zębów może być wynikiem wielu różnych problemów dentystycznych, a czasami jest ona nieznana aż do momentu, gdy ból uderzy mocno i mocno. Mogą być wzburzone przez temperaturę, czy to lizanie zimnych lodów czy łyk gorącej zupy.  

Ale dlaczego twoje zęby są wrażliwe na początku? Być może jest to tak proste, jak zbyt wiele pasków wybielających lub brak szczotkowania i nitkowania. Nie jesteś sama. Przynajmniej 40 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych w pewnym momencie doświadcza wrażliwych zębów. Ważne jest, aby to złapać i powiadomić o tym dentystę, ponieważ może być konieczne zaplanowanie niezbędnych zabiegów stomatologicznych.  

Wybielanie zębów

W domu wybielanie pasków jest prawie zbyt łatwe, dając ci ten jasny i lśniący uśmiech bez zamieszania. Pozornie zbyt dobre, aby były prawdziwe, a więc musi być jakiś minus. Zbyt częste wybielanie zębów może powodować nadwrażliwość zębów. Istnieje niepewność, dlaczego tak jest, ale wiemy, że jeden z głównych składników pasków wybielających, nadtlenek, może powodować podrażnienia dziąseł. Uspokój się z tymi paskami i chroń swoją jamę ustną przed niepotrzebnym bólem. 

Słaba higiena dentystyczna

Zła higiena jamy ustnej to pewny sposób na uwrażliwienie zębów i najprawdopodobniej wysłanie cię na wcześniejszą wizytę do dentysty. Kiedy nie szczotkujesz zębów i nie używasz nici dentystycznej, wokół zębów rosną bakterie. Z bakterii uwalniane są toksyny, a Twój organizm reaguje reakcją immunologiczną. Przepływ krwi do dziąseł jest zwiększony, stąd czerwony i obrzmiały wygląd, a tym samym wrażliwość jamy ustnej i zębów. Utrzymanie stałych nawyków w zakresie nitkowania i szczotkowania zębów zminimalizuje liczbę wizyt u dentysty i zabiegów stomatologicznych.  

Zarówno wybielanie zębów, jak i zła higiena jamy ustnej mogą powodować nadwrażliwość zębów, ale zła higiena jamy ustnej może powodować poważniejsze problemy, takie jak ubytki, próchnicę i infekcje dziąseł. Można zapobiec nadwrażliwości zębów poprzez regularne umawianie się na wizyty u dentysty oraz codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, ale czasami to nie do końca wystarcza. Podjęcie tych niezbędnych środków ostrożności i/lub niezbędnych zabiegów dentystycznych, pomoże Ci zapewnić sobie bezbolesne lato i będziesz mógł od czasu do czasu rozkoszować się rożkami lodów. 

 

Warto przeczytać