Pisanie o stomatologii przez tak długi czas jak ja oznacza, że słyszałam odpowiedź na to pytanie kilkanaście lub więcej razy: "Zabierz swoje dziecko do dentysty w ciągu 6 miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba lub przed ukończeniem pierwszego roku życia". Więc kiedy w końcu urodziłam dziecko i pojawiły się pierwsze ząbki, pomyślałam, że to nie ma rzeczy niemożliwych: Muszę zabrać ją do dentysty.

Ale odpowiedzi, które otrzymałam od rodziny i przyjaciół sprawiły, że zaczęłam kwestionować tę decyzję. Nie zabrali swoich dzieci do dentysty zaraz po tym, jak wyrosły im pierwsze zęby. Dostałem kilka eye-rolls, kilka "Ona jest naprawdę nadopiekuńczy" spojrzenia i kilka: "Zamierzasz marnować swoje pieniądze, zabierając ją do dentysty dla zaledwie kilku zębów?". Moja decyzja, aby faktycznie pójść na wizytę u dentysty zaczęła się wahać. Czy naprawdę muszę zabrać moje dziecko do dentysty tak szybko? Czy powinnam poczekać, aż pojawi się więcej zębów?

Korzystając z planu dentystycznego 1Dental's discount, podróż kosztowała mnie tylko 19 dolarów, więc pomyślałam, że powinnam przynajmniej odbyć wizytę.

Poszedłem dalej i zabrałem ją do dentysty. On sprawdził jej zęby i zadał mi kilka pytań. Szczerze mówiąc, wycieczka wydawała się trochę głupie. Czy naprawdę musiałem wydać 19 dolarów na tę wizytę? Czy powinienem był poczekać, aż będzie miała więcej zębów? Zadawałam sobie te pytania raz za razem, siedząc naprzeciwko dentysty i słuchając, co ma do powiedzenia. Ciągle myślałam o odpowiedziach, które dostałam od innych mam.

Z perspektywy czasu i po dokładniejszym zbadaniu tego tematu, oto co znalazłam:

Czy powinnam zabrać dziecko do dentysty zaraz po tym, jak pojawią się u niego pierwsze ząbki?

Tak, z kilku powodów:

  1. Buduje to zaufanie między moim dzieckiem a dentystą Daje mi to możliwość zadawania pytań i uczenia się, jak dbać o zęby mojego dziecka bezpośrednio od naszego rodzinnego dentysty Daje mi to przewagę w zapobieganiu próchnicy zębów.

W jaki sposób pierwsza wizyta u dentysty może zdziałać tak wiele?

Choć może się to wydawać niepotrzebne i choć niektórzy z Twojej rodziny i przyjaciół mogą nie rozumieć potrzeby odbycia takiej wizyty na tak wczesnym etapie życia, poniżej podajemy powody, dla których jest ona tak ważna.

1. Buduje zaufanie między dzieckiem a dentystą

Tak wczesne rozpoczęcie rutynowych wizyt u dentysty może oznaczać, że Twoje dziecko nie będzie się bało dentysty lub nabawi się fobii stomatologicznej. Może to nawet stać się zabawnym doświadczeniem. Będzie lepiej zaznajomione z personelem i nie będzie od razu kojarzyć dentysty ze złymi doświadczeniami, takimi jak wypełnianie ubytków czy zastrzyki w ustach. Te pierwsze kilka wycieczek, ona dostaje siedzieć w twój kolanach (lub dentysta krzesło), pozwolić dentysta patrzeć na jej zęby, być może oglądać kreskówkę, dostawać naklejkę i głowa dom.

2. Daje ci możliwość zadawania pytań i dowiedzenia się, jak dbać o zęby dziecka bezpośrednio od rodzinnego dentysty

Kiedy zabieramy nasze dzieci do pediatry, zadajemy lekarzowi pytania o to, jak najlepiej się nimi opiekować. Podobnie jest z dentystą. Zabierając dziecko do dentysty, masz okazję zadać mu pytania dotyczące pomocy w myciu zębów, sposobów pocieszania go podczas ząbkowania i nie tylko.

Chociaż w Internecie można znaleźć wiele informacji na temat tego, jak dbać o zęby dziecka (napisaliśmy wiele pomocnych materiałów dla rodziców na temat dbania o zęby dzieci), dentysta jest nadal najlepszym źródłem informacji. Nie oznacza to, że nie chcemy, abyś czytał nasze materiały (nadal są pomocne!), ale to dentysta powinien być tym, z którym sprawdzisz wszystkie informacje i zadasz bardziej złożone i szczegółowe pytania dotyczące Twojego dziecka.

Na przykład podczas pierwszej wizyty u dentysty mojego dziecka przypomniano mi, jak ważny dla jego zębów jest fluor. Teraz jestem bardziej świadoma tego, że podaję jej w ciągu dnia wodę z niewielką ilością fluoru. To taki prosty krok, ale przy wszystkim innym, co my, rodzice, robimy, by dbać o nasze dzieci, najprostsze rzeczy mogą łatwo umknąć naszej uwadze, jeśli nam się o nich nie przypomina.

3. To daje ci przewagę w zapobieganiu próchnicy zębów

Próchnica zębów jest bardziej powszechna wśród małych dzieci niż jakakolwiek inna choroba przewlekła. Jest to wynik kilku rzeczy:

  • Zbyt dużo cukru. W diecie dzieci w młodym wieku znajduje się więcej cukru niż kiedyś. Paciorkowiec mutans - szkodliwa bakteria znajdująca się w jamie ustnej, która powoduje próchnicę zębów - żywi się cukrem. Im mniej cukru podajemy naszym dzieciom, tym lepiej chronione będą ich zęby. Brak fluoru. Woda butelkowana stała się bardziej powszechna, a zazwyczaj nie zawiera ona fluoru. Fluor pomaga chronić nasze zęby przed szkodliwymi bakteriami, które powodują próchnicę. Przenoszenie zarazków. Rodzice nieumyślnie przekazują zarazki dzieciom, używając tej samej łyżki co one, dzieląc się osobistą szczoteczką do zębów lub pozwalając dziecku wkładać palce do ust rodziców. Jestem winna pierwszej i ostatniej z wymienionych sytuacji. Nie pozwól jednak, by poczucie winy z tego powodu przytłoczyło cię. Począwszy od teraz, ogranicz to, jak często lub czy w ogóle to robisz, aby pomóc chronić zęby swoich dzieci.

Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej zaleca, aby zabrać dziecko do dentysty przed jego/jej pierwszymi urodzinami, jak wspomniano wcześniej w tym poście. Jeśli poczekasz do później, próchnica może być już zaawansowana.

Te wczesne wizyty u dentysty dają mu możliwość przyjrzenia się zębom Twojego dziecka. Może on szybko zauważyć oznaki próchnicy, zanim Ty to zrobisz. Wczesne wykrycie oznacza, że może on łatwo wyleczyć ząb bezpiecznym, ochronnym lakierem fluorkowym lub pomóc Ci podjąć kroki w celu ochrony zębów Twojego dziecka przed dalszą próchnicą.

Co mogę robić w domu, aby dbać o zęby mojego dziecka?

Jak wspomniano powyżej, stomatolog może udzielić Ci wskazówek, jak dbać o zęby Twojego dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, oto kilka rzeczy, które możesz robić w domu, aby pomóc w dbaniu o zęby dziecka, począwszy od urodzenia:

1. Czyść dziąsła dziecka każdego dnia, zanim jeszcze wyrosną mu zęby.

Użyj czystej, wilgotnej szmatki, aby delikatnie przetrzeć dziąsła dziecka. Nie wywieraj zbyt dużego nacisku i nie martw się, że poświęcisz na to zbyt dużo czasu. Wystarczy kilka przejść po dziąsłach.

2. Dbaj o swoje własne zęby.

Upewnij się, że robisz wszystko, co możesz, aby zapobiec rozwojowi bakterii we własnej jamie ustnej. Nie dziel się z dzieckiem naczyniami, szczoteczkami do zębów ani nie pozwalaj mu wkładać palców do ust.

3. Ogranicz spożycie cukru przez Twoje dziecko.

Prawdopodobnie wszyscy wiemy o sokach. Soki zawierają dużo cukru, dlatego mój lekarz kazał mi ograniczyć ilość uncji soku, które podaję mojemu dziecku każdego dnia. Ale czy wiedziałaś, że mleko matki i mleko w proszku również zawierają dużo cukru? Chociaż zdecydowanie nie możesz ograniczyć podawania dziecku mleka (niezależnie od tego, czy jest to mleko matki czy mleko modyfikowane), możesz podjąć kilka kroków, które pomogą chronić zęby dziecka w takiej sytuacji:

  • Nie pozwól jej karmić się przez sen (i przez to mam na myśli, nie pozwól, aby twoje dziecko karmiło się i natychmiast poszło spać). Wiem, jak trudne jest to zadanie. Ja też jestem temu winna! Jednak staram się bardziej świadomie myć jej zęby po karmieniu, aby pomóc pozbyć się części cukru. Jeśli tego nie zrobię, ten cukier będzie siedział na zębach mojego dziecka przez całą noc, powodując próchnicę. Odstaw ją od butelki do 14 miesiąca życia. AAPD zaleca to. Przedłużone korzystanie z butelki może zwiększyć ryzyko uszkodzenia zębów. Maluchy zazwyczaj piją w biegu. Jeśli Twój berbeć ma mleko w butelce, z którą chodzi, jest bardziej prawdopodobne, że wypije je w ciągu dnia, tworząc więcej czasów kontaktu między zębami a cukrową zawartością mleka. Butelka jest również typowym nocnym udogodnieniem dla dzieci. Utrudnia to mycie zębów przed snem; dzieci zazwyczaj już śpią, kiedy kończą pić mleko z butelki. Zastąp część soku wodą (gdy dziecko jest już wystarczająco duże!). W ten sposób ograniczysz ilość cukru wypijanego przez Twoje dziecko i wystawisz je na działanie fluoru, który pomoże chronić jego zęby.

4. Pomóż dziecku myć i nitkować zęby.

Istnieją różne metody pomagania dziecku w szczotkowaniu i nitkowaniu zębów w zależności od jego wieku (tutaj znajdziesz kilka pomocnych wskazówek dotyczących szczotkowania zębów na każdym etapie życia). Bez względu na wiek Twojego dziecka, pomoc w szczotkowaniu zębów pozwoli mu usunąć bakterie, płytkę nazębną i cukier z zębów, aby zapobiec próchnicy.

 

Czy masz pytania dotyczące dbania o zęby Twojego dziecka? Zostaw je w komentarzach poniżej! Podziel się naszym artykułem z innymi przyjaciółmi i rodziną, aby promować świadomość znaczenia tych wczesnych wizyt u dentysty.

 

Warto przeczytać