Dlaczego wybielanie zębów kurkumą? Internet jest pełen wskazówek i pomysłów na sposoby czyszczenia lub wybielania zębów w domu, przy użyciu różnych popularnych składników, od truskawek, po olej kokosowy, a nawet kakao (składnik używany do produkcji czekolady). Jako dentyści, słyszymy od naszych pacjentów wiele pytań dotyczących domowych metod wybielania zębów typu "zrób to sam". Zawsze z przyjemnością omawiamy naukę, mechanikę i biologię stojącą za tymi teoriami, jak również potencjalne ryzyko i korzyści dla zdrowia jamy ustnej i całego ciała.

Wspaniałe rady często wynikają z połączenia nauki i doświadczenia, więc postanowiliśmy wypróbować niektóre z tych modnych porad dla siebie i podzielić się z Tobą wynikami. Zaczęliśmy od popularnej metody wybielania zębów kurkumą DIY.

Wybielanie zębów kurkumą? Żartujesz, prawda?

Kurkuma jest korzeń, który od dawna jest używany jako przyprawa do gotowania, ale okazało się również, że ma pewne właściwości lecznicze, w tym trawienne / jelitowe, przeciwzapalne, a nawet powiedziano, aby pomóc w zapobieganiu niektórych rodzajów nowotworów. Zdarza się również, że jest jasnożółty. Zatrudniliśmy blogerkę i współpracowniczkę mediów społecznościowych Jessicę French do sprawdzenia i przetestowania przepisu na "kurkumową pastę do zębów" i podzielenia się z Wami swoimi doświadczeniami, a wszystko to na wideo.

zęby

Oto informacje na temat pasty do zębów z kurkumą.

Kurkuma ma właściwości ściągające, a także ścierające. Jest najbardziej wartościowa w swojej naturalnej formie korzenia, ale najbardziej dostępna jest w postaci suszonej w proszku, więc właśnie tego użyliśmy. Przepis: 2 części kurkumy w proszku do 1 części oleju kokosowego i 1 części sody oczyszczonej. Wymieszaj razem, aby powstała pasta i przechowuj w chłodnym miejscu (olej kokosowy jest płynny w temperaturze około 74-76 stopni). Metoda: Nałóż obfitą ilość na szczoteczkę do zębów i szczotkuj jak zwykle przez 2 minuty. Następnie bardzo dobrze spłucz wodą.

Czy pasta do zębów z kurkumą faktycznie działa wybielająco na zęby?

Cóż, w pewnym sensie. Stwierdziliśmy, że działa ona mniej więcej tak dobrze, jak zwykła soda oczyszczona, która również ma właściwości ścierne. Szczotkowanie od czasu do czasu sodą oczyszczoną może nadać zębom ładny połysk i sprawić, że będą wydawały się bielsze przez pewien czas. Stwierdziliśmy, że stosowanie kurkumy daje w zasadzie ten sam efekt, z kilkoma spostrzeżeniami naszego blogera wideo:

The Taste: Jessica, nasza blogerka, uważała, że ten przepis smakował dość okropnie. Nie do zniesienia, ale nie zwykłe przyjemne i miętowe doświadczenie większość z nas są przyzwyczajeni.

The Mess: Kurkuma jest jasnożółty i będzie plamić prawie wszystko, że wchodzi w kontakt z, zwłaszcza skóry i odzieży. W ustach "pasta do zębów" zamienia się w płyn, więc warto być przygotowanym na to doświadczenie. Pasta do zębów z kurkumą natychmiast zabarwi Twoją szczoteczkę do zębów, więc możesz chcieć wziąć to pod uwagę. Powoduje ona również żółknięcie zębów podczas szczotkowania i wymaga dużej ilości wody do wypłukania jamy ustnej.

Zaangażowanie czasowe: Zapomnij o zwykłej 2-minutowej rutynie. Płukanie, sprzątanie, a może nawet zmiana ubrania lub potrzeba wyszorowania żółtego koloru z twarzy zdecydowanie doda czasu do Twojej rutyny szczotkowania zębów. Na plus można zaliczyć dobry trening ramion przy szorowaniu zlewu dwa razy dziennie.

Wybieranie pasty do zębów: Jeśli Twoim pragnieniem jest znalezienie pasty do zębów, która jest uważana za "naturalną" lub nie zawiera fluoru, istnieje coraz więcej opcji bez konieczności tworzenia własnej. Zapoznaj się z tym przewodnikiem Environmental Working Group (EWG), aby poznać kilka pomysłów.

Ostrzeżenie: Używanie środków ściernych, aby nadać zębom świeży połysk, może być w porządku, jeśli robisz to od czasu do czasu. Nie zalecamy jednak stosowania czegoś tak ściernego jak kurkuma czy soda oczyszczona dwa razy dziennie. Dzieje się tak dlatego, że tkanka dziąseł jest miękka i wrażliwa i może ulec podrażnieniu i zapaleniu, co może nawet spowodować lub zaostrzyć chorobę dziąseł.

Jeśli martwisz się o plamy lub inne kwestie związane z wybielaniem zębów, istnieje wiele opcji i metod dostępnych, od zabiegów wybielania laserowego w gabinecie po domowe i dostępne bez recepty. Zalecamy przedyskutowanie tych opcji z dentystą w celu zapoznania się z potencjalnym ryzykiem i korzyściami oraz upewnienia się, że stan zdrowia jamy ustnej pozwala na ich stosowanie.

Jak zawsze, najlepszym sposobem na utrzymanie Twojego uśmiechu tak jasnego i białego, jak to tylko możliwe, jest odwiedzanie dentysty na regularne przeglądy i czyszczenie oraz przestrzeganie dobrej domowej rutyny higieny jamy ustnej, polegającej na szczotkowaniu zębów przez 2 minuty, dwa razy dziennie i nitkowaniu każdego dnia oraz unikaniu pokarmów i napojów, które mogą powodować przebarwienia zębów.

 

Warto przeczytać