Próchnica, czyli próchnica zębów, jest częstym problemem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nieleczona próchnica może powodować ból lub dyskomfort i może prowadzić do bardziej problematycznych problemów, takich jak choroby dziąseł lub utrata zębów.

Próchnica pojawia się, gdy na zębach gromadzi się płytka nazębna, lepka substancja kwasowa, która rozkłada naturalną warstwę ochronną, zwaną szkliwem. Z czasem płytka nazębna powoduje erozję szkliwa i zębiny (miękkiej warstwy znajdującej się pod szkliwem) zęba, powodując powstanie dziury zwanej ubytkiem.

Nie trzeba długo czekać, aż płytka nazębna rozwinie się w jamie ustnej. W rzeczywistości potrzeba około 20 minut, aby na powierzchniach zębów - lub w szczelinach między nimi - utworzyła się płytka nazębna po jedzeniu. Jeśli płytka nie zostanie usunięta, bakterie mogą się rozwijać i powodować próchnicę zębów. Jeśli płytka i bakterie przedostaną się do komory miazgi - która znajduje się w środku zęba, w którym znajdują się nerwy i naczynia krwionośne - powstałe w wyniku tego zakażenie bakteryjne tkanek miazgi może spowodować ból lub doprowadzić do powstania ropnia.

Najlepszym sposobem na zapobieganie próchnicy lub próchnicy zębów jest przestrzeganie diety, utrzymanie doskonałej higieny jamy ustnej w domu oraz czyszczenie i sprawdzanie zębów przez specjalistę, zgodnie z zaleceniami stomatologa.

Obecność próchnicy zębów jest czasem wynikiem niezdrowego trybu życia lub diety. Na przykład spożywanie pokarmów wysokowęglowych, bogatych w cukier lub skrobię, może zwiększać ryzyko. Nawyki związane ze stylem życia, takie jak palenie tytoniu, mogą również utrudniać naturalną zdolność organizmu do produkowania śliny, która działa jak środek czyszczący zęby.

Podobnie osoby z zespołem suchej jamy ustnej są bardziej podatne na próchnicę, więc istnieją również czynniki, których nie da się kontrolować, a które przyczyniają się do powstawania próchnicy zębów.

Duża skuteczność: Regularne szczotkowanie i czyszczenie zębów w domu PLUS regularnie sprawdza i czyści zęby

Utrzymanie regularnego nawyku higieny jamy ustnej pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy zębów. Twój stomatolog lub higienistka może doradzić najlepsze techniki szczotkowania i nitkowania zębów. Nie można jednak przecenić znaczenia połączenia tego rutynowego nawyku higieny w domu z regularnymi wizytami u dentysty. Oprócz wysokiej skuteczności w zapobieganiu próchnicy i próchnicy zębów, regularne kontrole i środki czyszczące znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia innych problemów, takich jak choroby dziąseł czy rak jamy ustnej.

Profesjonalna sesja czyszczenia gwarantuje również, że otrzymają Państwo zabieg głębokiego czyszczenia, który usunie odkładającą się płytkę nazębną, która jest albo zbyt trudna do usunięcia, albo zbyt trudno dostępna dzięki regularnemu szczotkowaniu i nitkowaniu. Wraz z rutynowym czyszczeniem w domu, regularnymi kontrolami stomatologicznymi i profesjonalnym czyszczeniem nie tylko utrzymasz swoje zęby i dziąsła w dobrej kondycji, ale także pomożesz dentyście zapobiegać problemom przed ich rozpoczęciem.

Warto przeczytać