Odbarwienie zębów jest wielokrotnie nieszkodliwe i nawet naturalne, ale czasami może być oznaką innych problemów. Innym razem możesz po prostu chcieć bielszego uśmiechu. Jeśli jesteś zainteresowany rozjaśnianiem swojego uśmiechu, istnieje kilka metod, które mogą być zalecane przez dentystę kosmetycznego w celu poradzenia sobie z przebarwieniami zębów. Zanim przyjrzymy się rozwiązaniom, często pomocne jest zrozumienie, co powoduje przebarwienia zębów.

Przyczyny przebarwień na zębach

Dwie kategorie przebarwień zębów są wewnętrzne i zewnętrzne. W przeciwieństwie do przebarwień zewnętrznych, które są spowodowane przez rodzaj spożywanego przez nas jedzenia i napojów, przebarwienia wewnętrzne są wynikiem warunków panujących w organizmie, które wpływają na kolor lub powstawanie zębów.

Ze względu na częste spożywanie substancji powodujących powstawanie przebarwień, takich jak czerwone wino, herbata, kawa i napoje gazowane, możemy z czasem gromadzić przebarwienia zewnętrzne. Tytoń znajdujący się w papierosach i cygarach jest również głównym czynnikiem powodującym powstawanie żółtawych przebarwień. Niektóre leki i płyny do płukania ust również zawierają substancje powodujące powstawanie plam, które powodują powstawanie plam zewnętrznych.

Z drugiej strony, przebarwienia wewnętrzne są spowodowane pewnymi predyspozycjami do przebarwień zębów. Na przykład, kilka chorób i infekcji może prowadzić do powstawania tego typu przebarwień. Czasami infekcja u ciężarnej matki może zostać przeniesiona na dziecko w postaci przebarwienia zębów, a niektóre zabiegi, takie jak chemioterapia, mogą również wpływać na kolor zębów.

Zabiegi w przypadku przebarwień na zębach

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów może być prostym sposobem na uzyskanie jaśniejszego uśmiechu. Istnieje wiele rodzajów produktów do wybielania zębów tam, że twierdzą, aby wykonać pracę, ale zawsze należy być ostrożnym przy poszukiwaniu leczenia wybielania, który nie jest podawany przez certyfikowanego stomatologa.

Na przykład, istnieje wiele over-the-counter (OTC) produktów, które oferują różne stężenia wybielające, metody i materiały. Mówiąc wprost, nie wszystkie z nich będą działać. Nawet jeśli działają one dla innych, mogą nie działać na zęby, a środki wybielające (jeśli są stosowane nieprawidłowo) mogą czasami mieć skutki uboczne, takie jak oparzenia, podrażnienia żołądka lub dalsze przebarwienia.

Spośród wszystkich dostępnych systemów wybielających, leczenie wybielania zębów przez wykwalifikowanego specjalistę jest często najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne. Dzieje się tak dlatego, że specjalista jest w stanie doradzić jaki rodzaj zabiegu lub leczenia będzie konieczny do wybielenia poszczególnych zębów.

W związku z powyższym, wybielanie może nie być skuteczne w przypadku niektórych przebarwień wewnętrznych, które są dziedziczne lub wynikają z określonych cech organizmu, natomiast może doskonale sprawdzać się w przypadku przebarwień zewnętrznych nagromadzonych w wyniku regularnego picia kawy i palenia tytoniu. Twój dentysta może również doradzić w sprawie leczenia, jeśli masz korony lub licówki, które nie wybielają tak samo jak Twoje naturalne zęby i mogą skończyć się nierównomiernym wybarwieniem.

Dentysta jest również uprawniony do stosowania wyższego stężenia środka wybielającego, który czasami działa skuteczniej niż produkty dostępne bez recepty.

Licówki Dental Veneers

Inną opcją (choć bardziej kosztowną) są licówki dentystyczne. Są to cienkie laminaty powłok porcelanowych, które są zwykle używane do przykrycia przednich zębów i ukrycia niedoskonałości zębów, w tym przebarwionych zębów.

Istnieją pewne rodzaje przebarwień - w szczególności o szarawych odcieniach - których nie można usunąć poprzez wybielanie zębów. W takich przypadkach lekarz stomatolog może zalecić wykonanie licówek jako sposobu na pokrycie przebarwień.

Warto przeczytać