Co składa się na jamę ustną? Oczywiście wszyscy rozumiemy podstawy: mamy zęby, dziąsła, język, szczęki, ale tak naprawdę jest to coś więcej.

Istnieją dwie części anatomii stomatologicznej: anatomia jamy ustnej i anatomia zębów. Zrozumienie każdej z tych części może pomóc lepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej, uświadomić sobie, dlaczego jest ona tak ważna, oraz rozpoznać terminy kliniczne i administracyjne wymienione na rachunku za leczenie stomatologiczne.

Anatomia jamy ustnej

Jama ustna składa się z wielu części. Są to wargi i policzki, dziąsła, zęby, język, kości wyrostka zębodołowego, gruczoły ślinowe, błona śluzowa jamy ustnej, górna i dolna szczęka, staw skroniowo-żuchwowy oraz języczek. Każda z tych części współpracuje ze sobą, abyś mógł mówić, jeść, oddychać, trawić pokarm i zwalczać choroby.

Poniżej przedstawiamy ich podział, aby wyjaśnić, czym są i jakie znaczenie mają dla anatomii jamy ustnej.

Wargi i policzki

Zbudowane są z mięśni i pełnią wiele ważnych funkcji. Twoje usta i policzki...

  • Pozwalają Ci się obciągnąć przy pocałunku Kształtują wyraz twarzy Wpuszczają powietrze do ust, abyś mógł oddychać Pomagają ci mówić Utrzymują jedzenie i ślinę w ustach podczas żucia Utrzymuje zęby na właściwym miejscu.

Język

Język jest również ważny dla anatomii jamy ustnej. Umożliwia on żucie, połykanie, mówienie, odczuwanie smaku (za pomocą kubków smakowych) i zachowanie zdrowia, co opisujemy poniżej:

  • Przeżuwanie i połykanie: Język jest odpowiedzialny za przenoszenie pokarmu na zęby, dzięki czemu możesz żuć, a następnie przenosi go na tył gardła, dzięki czemu możesz połykać. Mówienie: Czy kiedykolwiek na lekcji hiszpańskiego kazano Ci powtarzać "r"? Język pozwala Ci tworzyć dźwięki używane w mowie. Smak: Na języku i w innych częściach jamy ustnej znajduje się około 10 000 kubków smakowych. Pomagają Ci one wykrywać słone, gorzkie, słodkie i pikantne smaki podczas jedzenia. Zdrowie: Język pokryty jest błoną śluzową jamy ustnej, o której więcej powiemy poniżej, ale zasadniczo pomaga ona chronić przed zarazkami i bakteriami, które dostają się do jamy ustnej.

Zęby

Więcej szczegółów na temat zębów omówimy przy okazji omawiania anatomii zębów, ale nie możemy nie wspomnieć o nich, kiedy mówimy o jamie ustnej. Jak wyglądałyby nasze usta bez zębów? Istnieje wiele obrazków z Pinteresta, które mogą pokazać Ci, przynajmniej wizualnie, jak by to było. Bezzębne uśmiechy wyglądają dobrze tylko u niemowląt, pozwólcie, że to powiem!

Pomijając kwestie estetyczne, bez zębów nie mógłbyś cieszyć się niektórymi ze swoich ulubionych potraw. Zęby pozwalają na przeżuwanie pokarmu, dzięki czemu może on zostać prawidłowo strawiony. Zęby pomagają również w wymawianiu niektórych dźwięków.

Dziąsła

Dziąsła to różowa tkanka, która otacza i podtrzymuje Twoje zęby. Kilka faktów o dziąsłach:

  • Są pokryte błoną śluzową jamy ustnej. Odgrywają kluczową rolę dla zdrowia jamy ustnej, chroniąc i podtrzymując zęby. Są mocne i pokrywają cały korzeń zęba.

Dziąsła nie powinny krwawić, gdy są szczotkowane, szturchane lub dotykane. W gabinecie stomatologicznym dentysta może szturchać i szturchać Twoje dziąsła, aby określić ich stan zdrowia. W ten sposób może on sprawdzić, czy masz chorobę dziąseł, która może ostatecznie doprowadzić do utraty zębów, jeśli nie będzie trzymana w ryzach.

Możesz zapobiegać chorobom dziąseł poprzez codzienne nitkowanie zębów.

Staw skroniowo-żuchwowy

Czy słyszałeś, jak Twój lekarz mówił o stawie skroniowo-żuchwowym? Staw skroniowo-żuchwowy umożliwia Ci otwieranie i zamykanie ust, poruszanie szczęką do przodu i na boki, a także żucie, mówienie i połykanie.

Staw ten składa się w rzeczywistości z dwóch stawów znajdujących się po obu stronach głowy. Współpracują one z kością szczęki, mięśniami twarzy i więzadłami.

Górna i dolna szczęka

Szczęka nie tylko nadaje twarzy estetyczny wygląd, ale również zapewnia jamie ustnej strukturę niezbędną do żucia i mówienia.

Górna szczęka zawiera dwie kości, które łączą się ze sobą i z resztą czaszki. Dolna szczęka jest oddzielona od czaszki, co umożliwia poruszanie nią w górę i w dół, dzięki czemu można mówić i żuć.

Gruczoły ślinowe

W jamie ustnej i na szyi znajduje się sześć gruczołów ślinowych: ślinianki przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe. Gruczoły te produkują ślinę, która spełnia wiele funkcji. Ślina...

  • Rozkłada pokarm, aby mógł zostać prawidłowo strawiony Nawilża jamę ustną, dzięki czemu możesz mówić, żuć i połykać Wypłukuje bakterie z zębów i dziąseł, aby zapobiec ubytkom i chorobom dziąseł

Według Healthline, ślinianki produkują od 2 do 4 litów śliny dziennie. To bardzo dużo śliny! I bardzo dobrze. Ślina ma kluczowe znaczenie dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ chroni Twoje zęby i dziąsła, wypłukując cząsteczki jedzenia i bakterie, które mogą zniszczyć ochronne szkliwo zębów.

Dlatego właśnie suchość w jamie ustnej może powodować tak wiele problemów dla zdrowia Twoich zębów.

Błona śluzowa jamy ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej pokrywa wszystko w jamie ustnej, co nie jest zębem. Jest to wyściółka ochronna. Jest to błona śluzowa podobna do błony śluzowej, którą pokryte są nozdrza i uszy wewnętrzne.

Błona śluzowa jamy ustnej pomaga bronić Twój organizm przed zarazkami i innymi rodzajami czynników drażniących, które mogą dostać się do jamy ustnej. Na szczęście, błona śluzowa jamy ustnej zawiera keratynę (włókniste białko strukturalne), która czyni ją odporną na urazy, więc nigdy nie musisz się martwić, że ta ochronna wyściółka ulegnie uszkodzeniu.

Wędzidełko językowe (Frenulum Linguae)

Wędzidełko językowe (frenulum linguae) to specjalny płat błony śluzowej jamy ustnej, który łączy język z dnem jamy ustnej. Jeśli jesteś taki jak ja, kiedy po raz pierwszy dowiedziałem się o wędzidełku językowym, moją natychmiastową reakcją było: "To właśnie to!".

Wędzidełko językowe umożliwia Twojemu językowi poruszanie się w jamie ustnej, dzięki czemu może on wykonywać swoją pracę polegającą na przenoszeniu pokarmu do zębów i gardła.

Języczek

Języczek jest w pewnym sensie zagadką dla wielu naukowców i badaczy, ale jest to w zasadzie mały płatek tkanki, który zwisa z tyłu gardła. Składa się on z włókien mięśniowych, tkanki łącznej i gruczołowej oraz błony śluzowej jamy ustnej.

Języczek, choć śmiesznie wygląda, odgrywa pewną rolę w mowie i utrzymaniu wilgotności jamy ustnej i gardła, choć dokładny sposób, w jaki odgrywa tę rolę, jest wciąż nieznany.

 

Jak widać, jama ustna ma o wiele więcej elementów, niż mogłoby się wydawać, a każda jej część niestrudzenie współpracuje ze sobą, by zapewnić Ci prawidłowe funkcjonowanie.

Anatomia zęba

Źródło: https://www.webmd.com/oral-health/picture-of-the-teeth

W jamie ustnej znajdują się zęby. Mówimy o nich dużo w 1Dental. W typowej jamie ustnej dorosłego człowieka znajdują się 32 zęby, które powinny całkowicie wyrwać się z ust do około 13 roku życia. Należą do nich:

  • Siekacze (łącznie 8; środkowe cztery zęby na górnej i dolnej szczęce) Kły (łącznie 4; spiczaste zęby znajdujące się poza siekaczami) Przedtrzonowce (łącznie 8; zęby pomiędzy kłami i trzonowcami) Trzonowce (łącznie 8; płaskie zęby znajdujące się w tylnej części jamy ustnej)

Jak widać powyżej, ząb składa się z korony, szyjki i korzenia. W ich obrębie znajduje się szkliwo, zębina, jama miazgi (zawierająca kanał korzeniowy oraz nerwy i naczynia krwionośne) oraz cement. Poza tym znajduje się tkanka dziąsła i kość wyrostka zębodołowego.

Części zęba

Korona

Zęby mają twardą, szkliwioną koronę. Jest to górna warstwa, którą widać, gdy się uśmiechasz lub otwierasz usta i którą prawdopodobnie najlepiej znasz. Jest to kość znajdująca się nad dziąsłami.

Szyjka

Szyjka znajduje się tuż poniżej korony i powyżej korzenia.

Korzeń

Twoje zęby mają korzenie, które zakotwiczają je w kości szczęki. Korzeń stanowi około 2/3 całkowitej długości zęba. Pomyśl o korzeniu jak o korzeniu drzewa. Korzenie drzewa sięgają głęboko w glebę, aby pomóc mu stać stabilnie.

Dziąsła

Tkanka dziąsłowa pomaga utrzymać zęby na swoim miejscu i chroni korzenie zębów przed próchnicą.

Kość wyrostka zębodołowego

Kość wyrostka zębodołowego otacza korzenie zębów, stabilizując je w jamie ustnej.

Tkanki zęba

Szkliwo

Szkliwo jest najtwardszą substancją w Twoim organizmie. Otacza Twój ząb i chroni go. Jest to trwała, biała powłoka na zębie, składająca się z silnych minerałów, takich jak fosforan wapnia.

Zdrowe szkliwo jest odporne na działanie bakterii, które powodują powstawanie ubytków. Jeśli Twoje szkliwo nie jest zdrowe, można je wzmocnić. Fluor jest powszechnie stosowanym minerałem, który może pomóc uzupełnić ubytki w szkliwie zębów. Dlatego też dentyści chętnie stosują go na zębach pacjentów.

Zębina

Zębina, lub jak się ją czasem nazywa zębina, stanowi podporę dla szkliwa na Twoim zębie. Jest ona bardziej miękka niż szkliwo i stanowi większą część zęba. Zawiera ona włókna nerwowe, które informują Cię o tym, że coś w Twojej jamie ustnej jest nie tak, jak na przykład niechciany ubytek.

Gdy zębina jest odsłonięta, jest bardzo podatna na działanie bakterii, które mogą powodować ubytki.

Cementum

Cement pokrywa większą część korzenia zęba. Pomaga ona przymocować ząb do kości wyrostka zębodołowego, który jest częścią szczęki.

Jama miazgi

Jest to środek zęba. Jest to miękka tkanka, w której znajdują się naczynia krwionośne i limfatyczne oraz kanał korzeniowy. W ten sposób ząb otrzymuje pożywienie i przekazuje sygnały do mózgu.

 

Kiedy jedna z tych części ulega próchnicy lub chorobie, może to spowodować wiele problemów w jamie ustnej i dla ogólnego stanu zdrowia. Na szczęście istnieje wiele sposobów dbania o zęby i dziąsła w domu i z pomocą dentysty.

 

Jak dbać o anatomię uzębienia

Na anatomię zęba składa się wiele elementów. Mając te informacje na uwadze, staje się jasne, dlaczego tak ważne jest dbanie o jamę ustną i zęby. Każda z tych części powinna dobrze funkcjonować, a żeby tak było, musisz o nie dbać.

Oto kilka szybkich wskazówek, jak dbać o jamę ustną i zęby:

  • Szczotkuj zęby dwa razy dziennie, co najmniej przez dwie minuty. Używaj pasty do zębów z fluorem Codziennie czyść przestrzenie między zębami nicią dentystyczną Regularnie szczotkuj język, aby zachować ostrość kubków smakowych. Używaj płynu do płukania ust, aby zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej i zwalczać nieświeży oddech Unikaj wyrobów tytoniowych Ogranicz cukier i węglowodany - prowadzą one do próchnicy zębów Zaplanuj regularne wizyty u dentysty i profesjonalne czyszczenie zębów; dentysta może usunąć kamień i płytkę nazębną, do której nie dociera Twoja szczoteczka. Twój dentysta powinien również przeprowadzić badanie przesiewowe w kierunku raka jamy ustnej i sprawdzić każdy obszar jamy ustnej pod kątem oznak choroby. Używaj elektrycznej szczoteczki do zębów, aby ułatwić sobie czyszczenie tych trudno dostępnych miejsc

Następnym razem, gdy będziesz myć zęby lub jeść jabłko z kuchni, pomyśl o różnych częściach jamy ustnej i ich funkcjach. Zapamiętanie różnych części jamy ustnej i zębów może pomóc Ci lepiej o nie dbać w ciągu dnia - od szczotkowania i nitkowania zębów po to, jak dużo żujesz, aby lepiej trawić pokarm.

Przeczytaj więcej na: http://astratechdental.pl

 

Warto przeczytać