Czy miałeś jakiś szczególny przedmiot, do którego czułeś się przywiązany, kiedy byłeś mały? Dla niektórych dzieci smoczek jest przedmiotem, który bardzo sobie cenią. Chociaż smoczki mogą być pomocne dla małych dzieci, w pewnym momencie stają się mniej koniecznością, a bardziej przeszkodą. Przyjrzyj się, w jaki sposób smoczki mogą wpływać na zęby i zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka w miarę jego rozwoju.

1. Wpływ smoczków na zęby

W większości przypadków dzieci poniżej 2 roku życia mogą używać smoczka z bardzo niewielkim wpływem na zdrowie jamy ustnej. Większość ekspertów zaleca, aby dzieci w wieku 2 lat lub starsze (np. przedszkolaki) nie używały smoczka, ponieważ może on powodować zmiany strukturalne jamy ustnej.

Zmiany strukturalne, które mogą wystąpić przy długotrwałym używaniu smoczka (po 2 roku życia) obejmują:

  • Niewspółosiowość górnej i dolnej szczęki Węższy dach jamy ustnej Pochylenie w dół górnych przednich zębów Pochylenie dolnych przednich zębów do wewnątrz

Używanie smoczka jest również związane z regularnymi infekcjami ucha. Jeśli dziecko zaczyna się uczyć mówić, posiadanie smoczka w ustach może w przyszłości spowodować problemy z mową lub wymową.

2. Jak odzwyczaić dziecko od smoczka

Niektóre dzieci mogą stać się bardzo przywiązane do swoich smoczków i mają trudny czas rezygnując z nich. Jeśli wolisz nie próbować podejścia "zimnego indyka" (po prostu zabierając go od nich na dobre), oto kilka wskazówek, które Ci pomogą.

  • Zanurz końcówkę w occie. Smak octu ma tendencję do bycia odstraszającym dla dziecka. Ocet sprawi, że smoczek będzie mniej atrakcyjny, więc dziecko nie będzie tęsknić za nim tak bardzo, gdy zostanie zabrany. Może nawet zdecyduje się z niego zrezygnować, ponieważ nie będzie go już lubiło. Oddaj smoczek. Wiele dzieci jest zachęcanych do oddawania smoczka. Jest to sposób na ćwiczenie bycia bezinteresownym, a szczególnie współczującym dzieciom łatwiej jest oddać smoczek, który kochają, ponieważ wierzą, że uszczęśliwi on inną osobę. Możesz poprosić dziecko, aby oddało swój smoczek swojemu dentyście podczas następnej wizyty (najpierw zapytaj dentystę). Stomatolodzy dziecięcy rozumieją zamiłowanie dzieci do smoczków i powinni być pomocni w tym procesie. Można też po prostu poddać smoczek recyklingowi. Ogranicz używanie smoczka tylko do czasu, kiedy dziecko śpi, a następnie ogranicz jego używanie całkowicie. Smoczki mogą działać jako emocjonalna ochrona dla dzieci. Stopniowe ograniczanie używania smoczka pomoże dziecku nauczyć się, że nie potrzebuje go, aby czuć się bezpiecznie lub komfortowo. Umieść WSZYSTKIE smoczki w miejscu, do którego dziecko nie będzie mogło ich dostać. Spróbuj umieścić je w plastikowym wiaderku i na półce, która jest poza zasięgiem dziecka. Pomoże to zapobiec przypadkowemu "nawrotowi". Przebij końcówkę lub skróć smoczek (wyrzuć odcięte kawałki). Odbierze to dziecku satysfakcję ze ssania, ponieważ nie będzie ono działało tak, jak zostało zaprojektowane. Zamień smoczek na kocyk lub nową zabawkę. Możesz zabrać dziecko do sklepu, aby wybrało nową zabawkę, która zastąpi smoczek. Pozwolenie dziecku na uczestniczenie w tym procesie może odwrócić jego uwagę od faktu, że smoczek zniknie. Choć ta metoda nie rozwiąże żadnych problemów z przywiązaniem, pomoże w dbaniu o zdrowie jamy ustnej. Podarowanie dziecku nowej zabawki sprawi, że oprócz smoczka będzie miało się czym ekscytować. Przestań używać butelek i kubków do picia, a także smoczka. Zapobiegnie to używaniu przez Twoje dziecko kubków i butelek w zastępstwie smoczka. Poprawi to również problemy stomatologiczne, które są spowodowane ssaniem butelek i smoczków.

3. Zdrowie jamy ustnej maluchów i przedszkolaków

Bez względu na to, czy Twoje dziecko dopiero zaczyna ząbkować, czy też ma już komplet "dziecięcych zębów", ważne jest, aby wcześnie wyrobić w nim dobre nawyki. Aby uchronić dziecko przed szkodami spowodowanymi zarówno przez smoczki, jak i zły stan zdrowia jamy ustnej, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa smoczka

  • Kupuj smoczki, które są jednoczęściowe (bez ryzyka zadławienia). Nie przywiązuj smoczka do szyi, nadgarstka lub łóżeczka dziecka. Codziennie myj i dezynfekuj używane smoczki. Sprawdzaj, czy smoczki nie są zniszczone. Jeżeli smoczek jest często używany, może odłamać się smoczek i stanowić zagrożenie zadławieniem.

Porady dotyczące zdrowia jamy ustnej

  • Chodzenie do dentysty. Twoje dziecko powinno pójść do dentysty nie później niż w pierwszym roku życia! Pediatra może pomóc przewidzieć przyszłe problemy z zębami. Czyść jamę ustną niemowlęcia. Jeśli Twoje dziecko nie ma jeszcze zębów, spróbuj przecierać dziąsła wilgotną ściereczką dwa razy dziennie. Wyrób dobre nawyki stomatologiczne. Jeśli Twoje dziecko jest trochę starsze, naucz je, jak samodzielnie dbać o zęby i dziąsła. Nadzoruj je podczas szczotkowania, nitkowania i używania płynu do płukania ust. Pomóż im pamiętać, aby robiły to dwa razy dziennie.

Gdy Twoje dziecko rośnie, pomóż mu wyrobić dobre nawyki stomatologiczne, ograniczając używanie smoczka i zachęcając do takich czynności jak mycie zębów. Przeczytaj więcej na: http://astratechdental.pl

Czy masz jakieś wskazówki, jak odzwyczaić dziecko od smoczka? Opowiedz nam o tym w komentarzach poniżej!

Warto przeczytać