Studenci czytający to prawdopodobnie krzyknęli "Tak!" po zobaczeniu nagłówka, gdyby nie fakt, że praca domowa nie jest ulubioną rozrywką dzieci. Podobnie, jestem pewien, że wielu rodziców ma nadzieję, że to prawda w pewnym stopniu (i że zmiana zostanie dokonana z tego), więc nie musieli nękać swoich dzieci o odrabianiu pracy domowej więcej. Czy mam rację?

Niezależnie od tego, do którego obozu należysz, a może faktycznie lubisz pracę domową (jako rodzic lub uczeń), ten temat pojawia się coraz częściej w ostatnich latach.

Czy praca domowa jest szkodliwa dla zdrowia dzieci? Może tak być. Niestety, pełna odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W grę wchodzi tu wiele zmiennych. Możemy jednak bez wątpienia stwierdzić, że istnieją pewne wyniki badań, które są powodem do niepokoju.

W tym poście, będziemy nie tylko mówić o tym, co te obawy są, ale co możesz zrobić (jako rodzic), aby je rozwiązać i pomóc dziecku odnieść sukces akademicki, a jednocześnie nie narażać ich zdrowie w procesie.

Jak praca domowa wpływa negatywnie na zdrowie dzieci?

Istnieje kilka sposobów, w jaki praca domowa może negatywnie wpływać na zdrowie uczniów. Należą do nich:

  • Brak snu - pozostawanie do późna, próbując wykonać zadania domowe i ukończyć projekty Stres - odczuwanie presji związanej z dużą ilością pracy domowej i napiętymi terminami Niezdrowe nawyki żywieniowe - podjadanie śmieciowych przekąsek w czasie nauki lub wybieranie fast foodów zamiast domowych posiłków jako szybszej alternatywy Konflikt rodzinny - zazwyczaj przedkładanie pracy domowej nad czas spędzany z rodziną lub sen, a nawet odwlekanie odrabiania lekcji, co prowadzi do konfliktu z rodzicami Wyłączenie się ze szkoły - uczniowie, którzy przez kilka lat mają zbyt dużo zadań domowych, mogą się wypalić i nie być zainteresowani dalszymi próbami w szkole.

Czy praca domowa może mieć wpływ na zęby uczniów?

Może się to wydawać głupim pytaniem, ale pracując w branży stomatologicznej, lubimy je zadawać. Czy zbyt dużo pracy domowej może być szkodliwe dla zębów uczniów?

Podobnie jak w poprzednim pytaniu (Jak praca domowa wpływa negatywnie na zdrowie dzieci?), praca domowa może również negatywnie wpływać na zdrowie zębów dzieci na kilka różnych sposobów:

1. Śmieciowe jedzenie - te niezdrowe produkty, o których wspomnieliśmy wcześniej, mogą być szkodliwe dla zębów dzieci, zwłaszcza jeśli są spożywane późno w nocy, a dzieci nie myją zębów przed snem.

2. Zmieniony harmonogram snu - pozostawanie do późna, by odrobić pracę domową oznacza, że dzieci nie śpią wystarczająco dużo, co może prowadzić do podjadania późno w nocy.

3. Zapominanie o myciu zębów w nocy - mycie zębów w nocy jest zazwyczaj ostatnią rzeczą, o której myślimy po nocnej nauce lub, co gorsza, po całonocnej drzemce!

Późniejsze chodzenie spać może prowadzić do pominięcia czasu szczotkowania zębów, co może prowadzić do powstawania ubytków. Dzieci powinny kłaść się spać o rozsądnej porze, aby mogły nitkować i szczotkować zęby przed snem.

Jakie są fakty: Jak dużo pracy domowej zadaje się uczniom?

Podczas gdy odpowiedź na to pytanie będzie się różnić w zależności od szkoły i nauczyciela, którego uczeń ma, kilkanaście lub więcej badań zostało przeprowadzonych właśnie na ten temat.

Narodowe Stowarzyszenie Edukacji (NEA) i Narodowe PTA (NPTA) zalecają spełnienie normy 10 minut pracy domowej na poziomie klasy. Dla pierwszoklasistów oznacza to 10 minut pracy domowej na noc, podczas gdy uczniowie starszych klas szkoły średniej mogą mieć dwie godziny pracy na noc.

Szokujące odkrycie z tych badań? Większość uczniów, którzy odpowiedzieli na te badania, stwierdziła, że otrzymuje około 3 razy więcej pracy domowej niż jest to zalecane dla ich poziomu klasy. Przedszkolaki otrzymują średnio 25 minut pracy domowej na noc! Według NEA i NPTA, nie powinny one otrzymywać żadnej pracy domowej.

Inne badanie, które zostało przeprowadzone, wykazało, że uczniowie szkół średnich odrabiają średnio minimum trzy godziny pracy domowej każdej nocy, a niektórzy uczniowie nawet 5 godzin!

Kiedy myślisz o czasie, kiedy uczeń wraca do domu ze szkoły (3 lub 3:30 po południu) do czasu, kiedy powinien iść do łóżka (10:00), to jest to tylko 6-7 godzinne okno. W tym czasie uczeń musi odrobić pracę domową, wykonać obowiązki domowe, spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi (co jest ważne dla jego rozwoju i wzrostu), zjeść obiad i przygotować się do następnego dnia w szkole - nie wliczając w to nawet zajęć pozalekcyjnych, w które może być zaangażowany.

Naukowcy w tym badaniu zapytali studentów, czy doświadczają jakichkolwiek fizycznych objawów stresu, takich jak bóle głowy, wyczerpanie, brak snu, utrata wagi lub problemy żołądkowe. Ponad 80% studentów, którzy odpowiedzieli na to pytanie, stwierdziło, że miało przynajmniej jeden z tych objawów w ciągu ostatniego miesiąca, a 44% stwierdziło, że doświadczyło trzech lub więcej takich objawów związanych ze stresem.

Co wykazała nasza ankieta?

Podczas naszej kampanii 1Dental Scholarship w 2016 roku poprosiliśmy wnioskodawców o wypełnienie dla nas krótkiej ankiety na temat ich nawyków zdrowotnych, nieco skorygowanej w stosunku do tego, co zrobiliśmy w 2015 roku, kiedy zapytaliśmy ich o nawyki związane z paleniem i piciem.

Odpowiedzi, które otrzymaliśmy, wskazywały, że praca domowa ma wpływ na niektóre z tych nawyków, dlatego zobaczysz niektóre z wymienionych tu wyników.

W naszej ankiecie wzięło udział 12 407 uczniów szkół średnich (54%) i studentów (46%) z całych Stanów Zjednoczonych - 68% kobiet i 32% mężczyzn. Większość tych studentów pochodziła z Teksasu, Kalifornii i Florydy, a pozostali mieszkali w innych częściach Stanów Zjednoczonych.

Zwyczaje senne studentów

Ponad połowa naszych respondentów stwierdziła, że praca domowa była powodem, dla którego nie wysypiali się więcej.

Zwyczaje żywieniowe i podjadanie uczniów

Spodziewałam się, że więcej uczniów będzie pomijać jeden posiłek w ciągu dnia, ale nasza ankieta wykazała, że większość uczniów je 3 posiłki dziennie. Tylko 26% ankietowanych stwierdziło, że je tylko 2 posiłki dziennie (najprawdopodobniej pomijając śniadanie, ponieważ są w ciągłym ruchu).

Zaskakująco wielu studentów, którzy odpowiedzieli na ankietę, stwierdziło, że je domowe posiłki na śniadanie (28%), obiad (39%) i kolację (77%). Najczęstszym wyborem śniadaniowym było jedzenie w biegu (jogurty, koktajle, batony proteinowe). 41% studentów stwierdziło, że jadło rano żywność "on-the-go". Drugim co do częstości wyborem na lunch było jedzenie ze stołówki (co najprawdopodobniej pochodzi od naszych respondentów ze szkół średnich). Jednak w przeważającej większości uczniowie jedzą na kolację posiłek przyrządzony w domu.

Chipsy zostały wymienione jako druga najczęściej wybierana przekąska wśród uczniów, co nie było zbyt zaskakujące. Jednak liczba uczniów, którzy powiedzieli, że jedzą owoce i warzywa jako przekąskę jest obiecująca. Pokazuje to, że nawyki żywieniowe wśród młodzieży mogą się poprawiać.

Wpływ rodziny na uczniów

W naszej ankiecie chcieliśmy się również dowiedzieć, jaki wpływ na nawyki żywieniowe i senne uczniów mieli ich rodzice. Oto niektóre z odpowiedzi, które otrzymaliśmy.

Odpowiedzi na to ostatnie pytanie wydają się być zgodne z tym, co uczniowie robią obecnie. Jednak niektórzy uczniowie mogą jeszcze mieszkać w domu, więc nie mieli jeszcze okazji wyrobić sobie własnych nawyków żywieniowych.

W jaki sposób rodzice wpłynęli na Twoje nawyki żywieniowe?

To tylko niewielki wycinek odpowiedzi, które otrzymaliśmy na to pytanie. Tendencja wydaje się być taka, że rodzice z tego pokolenia są bardziej świadomi zdrowia i przekazują swoje nawyki zdrowotne dzieciom.

Większość studentów, którzy odpowiedzieli na to pytanie, stwierdziła, że ich rodzice starają się dostarczać zdrowe, domowe posiłki tak często, jak tylko mogą, i utrzymują dom zaopatrzony w zdrowe przekąski, takie jak owoce, warzywa, orzechy i sery.

W jaki sposób rodzice wpłynęli na Twoje nawyki związane ze snem?

Odpowiedzi, które otrzymaliśmy na to pytanie były szczególnie interesujące, jeśli weźmiemy pod uwagę temat naszego postu dotyczący pracy domowej. Wielu uczniów powiedziało, że kłóci się z rodzicami o pójście spać, ponieważ mają jeszcze do odrobienia pracę domową. Ich rodzice chcieliby, żeby się dobrze wyspali, ale oni mieli zbyt dużo pracy domowej do odrobienia.

Rzeczywistość pracy domowej

Ku przerażeniu moich czytelników, nie będę opowiadał się za zniesieniem pracy domowej. Prawda jest taka, że nauczyciele nie są w stanie pokryć całego materiału potrzebnego w klasie. Mogą być dodatkowe lektury i materiały, które trzeba przerobić we własnym czasie, aby w pełni zrozumieć i zaangażować się w lekcje prowadzone w klasie.

Co więc mają zrobić rodzice?

Jak widać z naszej ankiety powyżej, rodzice starają się pomóc swoim dzieciom zrozumieć znaczenie zdrowych nawyków, takich jak dobre odżywianie i odpowiednia ilość snu. Niewiele można powiedzieć o obowiązkach domowych, które dzieci uważają za konieczne do wykonania.

Należy jednak ustalić ograniczenia dotyczące tego, jak dużo pracy domowej zadaje się uczniom i jak wiele można od nich rozsądnie oczekiwać, aby wykonali ją w ciągu jednego wieczoru.

Ile pracy domowej to za dużo?

Jak wspomniano wcześniej, istnieją ograniczenia co do ilości pracy domowej, jaką uczniowie powinni zadawać, a smutna prawda jest taka, że większość szkół w całym kraju nie przestrzega tych zaleceń.

Oto podział pracy domowej na godziny w zależności od wieku:

Jakie kroki mogę podjąć, aby pomóc mojemu dziecku w odrabianiu pracy domowej?

Naucz je zarządzania czasem. Na podstawie wyników naszej ankiety trudno było czasem stwierdzić, czy dzieci rzeczywiście dostają zbyt dużo pracy domowej i dużo czasu zajmuje im jej wykonanie, czy też odkładają ją na później i nie potrafią dobrze zarządzać swoim czasem.

Większość szkół nie uczy uczniów, jak zarządzać swoim czasem, jeśli chodzi o pracę domową, naukę i zajęcia osobiste poza szkołą. Pomagając uczniom nauczyć się dobrych umiejętności zarządzania czasem może przynieść im korzyści na wiele sposobów:

  1. Lepsze oceny. Praca, którą wykonują będzie lepszej jakości i zostanie oddana na czas. Więcej wolnego czasu. Są w stanie skończyć pracę domową wcześniej, więc mogą cieszyć się bezstresowymi zajęciami, takimi jak oglądanie The Walking Dead lub Once Upon a Time i nie podlegać niektórym negatywnym skutkom zdrowotnym zbyt dużej ilości pracy domowej (brak snu, niezdrowe nawyki żywieniowe, itp.). Przygotowanie do kariery. Przygotuje ich do pracy w późniejszym okresie życia, kiedy będą musieli zarządzać wieloma projektami i zadaniami oraz realizować je w ściśle określonym terminie.

Jeśli próbowałeś pomóc swojemu dziecku w zarządzaniu czasem i oceniłeś, ile godzin pracy domowej faktycznie dostaje każdej nocy i nadal jest to zbyt wiele, porozmawiaj z jego nauczycielem, aby zobaczyć, czy istnieje sposób na znalezienie rozwiązania dla Twojej rodziny.

 

Jak dużo pracy domowej Twoje dziecko odrabia każdej nocy? Podziel się tym z nami w sekcji komentarzy poniżej!

Warto przeczytać