Wszyscy widzieliśmy w telewizji aktorów, muzyków i innych celebrytów z perfekcyjnie białymi uśmiechami. Jak im się to udało? Podobnie jak reszta z nas, celebryci nie urodzili się z idealnymi zębami; ich lśniąco białe uśmiechy często pochodzą z licówek porcelanowych.

Może to być kuszące, aby chcieć mieć podobny uśmiech dla własnych ust, ale licówki nie są dla każdego. Oto niektóre z zalet i wad licówek, które należy rozważyć, ważąc opcje i próbując zdecydować, czy licówki porcelanowe są tego warte:

Czym są licówki?

Licówki to cienkie kawałki porcelany, które są formowane tak, aby pasowały do Twoich zębów, a następnie mocowane na przedniej powierzchni zęba w celu poprawy jego wyglądu. Mogą być one również wykonane z żywicy lub innych materiałów kompozytowych.

Tak czy inaczej, celem licówki jest zmiana rozmiaru, koloru i/lub kształtu zęba. Najczęściej stosuje się je na:

- Zęby, które są przebarwione z powodu kanałów korzeniowych, wypełnień lub innych zabiegów
- Wyszczerbione lub złamane zęby
- Zęby o nieregularnym kształcie
- Zęby z przerwami między nimi
- Wszelkie inne problemy stomatologiczne, które powodują utratę pewności siebie.

Licówki wytrzymują zwykle 7-15 lat, zanim trzeba będzie je wymienić. Koszt licówek to zazwyczaj $1,000-$2,000 i nie są one zazwyczaj pokrywane przez ubezpieczenie stomatologiczne, ponieważ są uważane za zabieg kosmetyczny.

Rodzaje licówek

Jeśli wspólnie z dentystą ustalisz, że licówki mogą być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, do wyboru jest kilka ich rodzajów:

Licówkiporcelanowe (Porcelain Veneers): Są to najdroższe, ale najlepiej wyglądające licówki. Są one wykonywane na zamówienie i dopasowywane do wielkości i odcienia Twoich naturalnych zębów. Nakłada się je na istniejący ząb za pomocą specjalnego cementu i światła ultrafioletowego.

Licówki kompozytowe: Są one podobne do licówek porcelanowych, ale wykonane z tego samego materiału, co niektóre wypełnienia ubytków. Licówki kompozytowe są zwykle stosowane w celu uzupełnienia niewielkich ubytków w zębach lub przerw między zębami. Materiał kompozytowy jest tańszy niż porcelana, ale nie jest tak trwały.

Licówki błyskawiczne: Jest to szybsza opcja, licówki te są wstępnie przygotowane i mogą być zazwyczaj zastosowane podczas tej samej wizyty, co konsultacja w sprawie złamanego lub brakującego zęba. Licówki błyskawiczne są tańsze niż licówki porcelanowe, ale ponieważ są one wstępnie przygotowane, nie mogą być dokładnie dopasowane do Twoich naturalnych zębów.

Licówki ruchome: Są one najnowszym członkiem rodziny licówek i stanowią hybrydę pomiędzy licówkami porcelanowymi i natychmiastowymi. Są one wykonane na zamówienie, aby dopasować się do Twoich zębów i mogą być usunięte w razie potrzeby. Jest to najmniej kosztowna opcja licówek, ale nie stanowią one długoterminowego rozwiązania w przypadku złamanych lub brakujących zębów oraz wszelkich problemów stomatologicznych, które je spowodowały.

dentysta

Zalety licówek

Najbardziej oczywistą korzyścią z licówek jest zwiększona pewność siebie, która wynika z posiadania bardziej nieskazitelnego uśmiechu. Licówki są również specjalnie formowane do Twoich zębów, co sprawia, że prawie niemożliwe jest odróżnienie ich od Twoich zębów.

Licówka jest przyklejana do zęba niezależnie od jego kształtu, co oznacza, że w większości przypadków nie jest konieczne dodatkowe wiercenie lub kształtowanie. Nie jest wymagana żadna specjalna pielęgnacja - wystarczy szczotkowanie i nitkowanie zębów jak zwykle.

Licówki mogą sprawić, że każdy ząb stanie się jasnobiały, a Ty możesz wybrać dowolny odcień. Możesz zdecydować się na coś bardziej zbliżonego do Twojego naturalnego koloru, aby zmiana nie była tak oczywista.

Wady licówek

Wszystkie te zalety sprawiają, że licówki brzmią całkiem nieźle, prawda? Jest jednak kilka innych rzeczy, które należy rozważyć przed ich założeniem.

Licówki nie zmieniają koloru po ich wykonaniu. Podczas gdy reszta Twoich zębów naturalnie zmieni się z czasem, licówka nie, co może prowadzić do kłopotliwych różnic w Twoim uśmiechu. Jednak dzięki regularnym wizytom u stomatologa możesz być na bieżąco z tym problemem i zapewnić, że Twój uśmiech pozostanie spójny tak długo, jak długo będziesz miał licówki.

Ponieważ porcelana jest tak delikatna, licówki są również bardziej podatne na odpryskiwanie i pękanie niż korony czy wypełnienia. Nie są one zalecane dla osób z takimi nawykami jak obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami lub żucie lodu. Ale, te nawyki są możliwe do skorygowania i posiadanie ładniejszy uśmiech może być warte tego w dłuższej perspektywie.

Wreszcie, zęby mogą nadal próchnicy, podczas gdy są one pod licówki, co może prowadzić do kanałów korzeniowych i koron w dół drogi. Licówki nie powinny być stosowane, jeśli masz historię osłabione szkliwo, choroby dziąseł lub innych warunków stomatologicznych. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, dentysta może zalecić inne metody leczenia, aby naprawić złamane lub brakujące zęby.

Proces zakładania licówek

Teraz, gdy znasz już niektóre z zalet i wad licówek, jeśli zdecydujesz się na ich założenie, cały proces może zazwyczaj zostać zakończony w gabinecie stomatologicznym. Stomatolog wykona zdjęcia rentgenowskie i pobierze wyciski zębów, na które mają zostać założone licówki.

Licówki są wykonywane w laboratorium, a czas oczekiwania na ich wykonanie po wstępnej konsultacji wynosi zazwyczaj 2-4 tygodnie. W razie potrzeby, w oczekiwaniu na licówki stałe, można założyć licówki tymczasowe.

Aby założyć licówkę, trzeba będzie usunąć z zębów około jednego milimetra szkliwa. Jest to znacznie mniej niż w przypadku wypełnienia lub korony. Ząb zostanie również oczyszczony, wypolerowany i wytrawiony, aby umożliwić prawidłowe połączenie kleju do licówek.

Następnie stomatolog nałoży cement na licówkę i umieści ją na zębie. Specjalna lampa szybko utwardza cement, tworząc spoiwo. Od tego momentu można dokonywać korekt w zależności od potrzeb.

Większość stomatologów prosi o wizytę kontrolną tydzień lub dwa po założeniu licówek, aby sprawdzić, jak się one układają w jamie ustnej i czy konieczne są dodatkowe poprawki.

Rozpoczęcie pracy z licówkami

Pierwszym krokiem do założenia licówek jest wizyta u licencjonowanego stomatologa w celu konsultacji. Stomatolog oceni stan Twoich zębów i określi, czy licówki są dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Warto przeczytać