20 listopada 2018
Kiedy myślisz o epilepsji, prawdopodobnie myślisz o napadach. Są one charakterystyczne dla tego zaburzenia i często powodują, że epileptyk musi częściej niż inni odwiedzać dentystę. Jednak zarówno samo zaburzenie, jak i jego leczenie mogą sprawić, że dobry stan zdrowia jamy ustnej lub rutynowa wizyta u dentysty staną się wyzwaniem. Mimo to osoby z padaczką mogą i powinny regularnie odwiedzać dentystę.
Epilepsja a zdrowie jamy ustnej
Drgawki często towarzyszące napadom padaczkowym mogą być przyczyną wielu problemów stomatologicznych, w tym:
- Ukąszenia języka lub policzka spowodowane zgrzytaniem zębami
- Wyszczerbione lub pęknięte zęby
- Przemieszczenie zęba z zębodołu
- Spowodowane urazem przemieszczenie krążka stawu skroniowo-żuchwowego
- Złamanie szczęki.
Niestety, wiele z leków stosowanych w celu regulacji napadów padaczkowych może powodować inne problemy zdrowotne w obrębie jamy ustnej, takie jak krwawienie dziąseł, przerost dziąseł (hiperplazja dziąseł), a nawet obrzęk języka i owrzodzenia spowodowane niedoborem witaminy B-12. Te same leki mogą również wpływać na wchłanianie witaminy D, minerału, który pomaga wzmocnić zęby i kości.
Najlepszym sposobem walki z tymi problemami jest praktykowanie doskonałej higieny jamy ustnej, w tym regularne wizyty u dentysty.
Ułatwianie wizyt u dentysty
Zachowaj jak najbardziej normalny rytm dnia i planuj wizyty w czasie, kiedy mogą wystąpić napady. Jeśli jest to pomocne, podczas wizyty używaj osłon na oczy, zatyczek do uszu i/lub łagodnej muzyki.
Upewnij się, że Twój dentysta i higienistka wiedzą o Twojej padaczce. Poinformuj ich, jakie leki przyjmujesz i czy w przeszłości miałeś problemy ze znieczuleniem. Oprócz przyjmowanych leków warto rozważyć poinformowanie lekarza o rodzaju napadów, ich częstotliwości i czynnikach wyzwalających. Przekazanie lekarzowi jak największej ilości informacji przed wizytą może pomóc w zapewnieniu bezpiecznej i komfortowej wizyty. Jeśli któryś z pracowników gabinetu stomatologicznego nie jest wrażliwy na potrzeby pacjenta lub nie chce z nim współpracować, należy wybrać innego świadczeniodawcę.
Badania wykazały, że pacjenci cierpiący na epilepsję mają więcej braków w uzębieniu i rzadziej decydują się na ich uzupełnienie. Jednak jeśli tylko lekarze są zgodni, wymiana brakujących zębów jest na ogół korzystna. W przypadku wykonywania protez, implantów lub zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej należy upewnić się, że lekarz zna wszystkie interakcje leków i stosuje materiały odporne na intensywność i częstotliwość napadów.
W nagłych przypadkach
Niestety, nieprzewidywalny charakter napadów sprawia, że czasem trudno im zapobiec, dlatego ważne jest, by mieć przygotowany plan na wypadek, gdyby do nich doszło. Upewnij się, że twój dentysta wie, co robić, aby w razie nagłej potrzeby mógł zareagować jak najszybciej i najspokojniej. Pisemny plan powinien znajdować się w aktach pacjenta i/lub być noszony przy sobie i udostępniany dentystom.
Chociaż istnieje wiele ważnych kwestii zdrowotnych dotyczących osób z padaczką, regularne wizyty u dentysty i dobre nawyki dotyczące zdrowia jamy ustnej muszą mieć najwyższy priorytet. Znalezienie pełnego współczucia i wiedzy dentysty oraz zespołu stomatologicznego jest pierwszym krokiem do zapewnienia Ci odpowiedniej opieki nad Twoją jamą ustną. Już dziś znajdź najbliższego stomatologa PERFECT TEETH, aby umówić się na wizytę.
Warto przeczytać
- 27 listopada 2024
W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla naszego ogólnego samopoczucia i komfortu życia. Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać, jak...
Czytaj dalej- 22 listopada 2024
Piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o zdrowie jamy ustnej już od najmłodszych lat. Niestety, mimo postępu medycyny...
Czytaj dalej