23 stycznia 2019 r.

Wyobraź sobie, że nie możesz jeść swoich ulubionych potraw, takich jak soczysty stek czy chrupiące jabłko, ponieważ brakuje Ci zęba. Albo wyobraź sobie, że nie możesz zdobyć wymarzonej pracy, ponieważ Twoja pewność siebie jest ograniczona przez uśmiech z brakującymi zębami. Niestety, problemy związane z brakami w uzębieniu dotyczą większej liczby dorosłych, niż mogłoby się wydawać! Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego przeciętny dorosły ma trzy lub więcej braków zębowych lub próchnicę, która nakazuje wyrwanie zęba i zastąpienie go nowym. Chociaż może to być łatwe do po prostu zaakceptować brakujące zęby, zwłaszcza jeśli są one z tyłu uśmiechu, istnieją poważne konsekwencje, które należy rozważyć, jeśli brakujące zęby są ignorowane.

Brakujące zęby Problemy z zębami

Brakujące zęby są często wynikiem urazów (wypadków samochodowych lub sportowych), próchnicy, nieprawidłowego odżywiania lub chorób dziąseł. Chociaż braki zębowe mogą wydawać się jedynie problemem kosmetycznym, z którym wiele osób uczy się żyć, to jednak są one czymś więcej niż tylko dziurą w uśmiechu. Mogą one mieć poważne konsekwencje fizyczne i psychologiczne, które mogą się rozwinąć. Problemy związane z brakiem zębów obejmują:

  • Trudności w żuciu - zęby są zaprojektowane do żucia, więc ich brak utrudnia żucie. Żucie może sprawiać ból, co powoduje, że dana osoba je mniej lub spożywa inne pokarmy, co czasami prowadzi do nieprawidłowego odżywiania.
  • Przesuwanie się zębów - gdy wokół zęba jest zbyt dużo miejsca z powodu brakującego zęba, zęby przesuwają się. Może dojść do ich rozchwiania lub wzajemnego stłoczenia, co powoduje większe problemy długoterminowe, w tym bolesne zaburzenia zgryzu. Próchnica może stać się trudniej dostępna, gdy zęby zaczynają się zderzać, co zwiększa ryzyko ich utraty.
  • Problemy z mową - które mogą być kłopotliwe i zmniejszać pewność siebie, podobnie jak wygląd zewnętrzny.
  • Utrata kości - brak zębów może spowodować utratę kości w szczęce i twarzy z powodu atrofii (osłabienia i zmniejszenia się tkanki), co prowadzi do zmiany struktury twarzy. W większości przypadków prowadzi to do starszego wyglądu i kurczenia się twarzy.
  • Przedwczesne starzenie się - bez zębów, które podtrzymują skórę wokół ust, skóra może zacząć obwisać, przez co osoby z brakami zębowymi wyglądają starzej niż są w rzeczywistości.
  • Pogorszenie stanu zdrowia psychicznego - badanie z 2014 r. wykazało związek między brakami w uzębieniu a depresją i lękiem.
  • Utrata pewności siebie - badanie przeprowadzone w 2015 r. przez American Dental Association wykazało, że 23% osób zgłaszało zakłopotanie i unikanie uśmiechania się z powodu braków w uzębieniu.
  • Niewykorzystane szanse na znalezienie pracy - to samo badanie wykazało, że 28% badanych osób uważa, że wygląd ich zębów wpływa na ich zdolność do zdobycia pracy.

Rozwiązania problemów związanych z brakiem zębów

Jeśli jesteś jednym z około 178 milionów Amerykanów, którym brakuje zęba (lub dwóch), nie musisz dalej cierpieć - istnieją rozwiązania problemu brakujących zębów. Wizyta u stomatologa to pierwszy krok do znalezienia rozwiązania problemu brakujących zębów. Do często stosowanych rozwiązań należą:

Implanty

stomatologiczne. Implanty stomatologiczne mogą zastąpić pojedynczy ząb lub cały komplet zębów (a także w dowolnym miejscu pomiędzy nimi). Są one bezpieczne i stabilne, zaprojektowane tak, aby mogły służyć przez długi czas, a przy tym wyglądają, działają i są odczuwalne jak prawdziwe zęby! Implanty stomatologiczne są prawie zawsze najlepszą opcją uzupełnienia brakujących zębów.

Mosty.

Mosty to kolejna możliwość gdy brakuje tylko jednego lub kilku zębów. Most jest podparty przez otaczające zęby, ale w końcu będzie musiał zostać wymieniony.

Protezy zębowe.

Protezy zębowe są często traktowane jako w przypadkach, gdy nie można zastosować implantów stomatologicznych. Są one często są często niewygodne dla pacjenta, a większość pacjentów nadal doświadcza utrata/zanik kości i związane z tym przedwczesne starzenie się.

Twój dentysta może oczywiście pomóc Ci znaleźć najlepszy sposób na rozwiązanie problemu brakujących zębów. Nie żyj dłużej z fizycznym lub emocjonalnym dyskomfortem związanym z brakiem zębów; znajdź gabinet stomatologiczny PERFECT TEETH w Kolorado, Nowym Meksyku lub Arizonie już dziś, aby uzyskać więcej informacji.

Reviewed by Albuquerque dentysta, Dr. Elizabeth VanLeeuwen z PERFECT TEETH - Fourth Street

Warto przeczytać