Wielu pacjentów spotyka się z sytuacją, gdy w czasie wizyty u stomatologa lekarz proponuje leczenie endodontyczne, a my nie wiemy o co chodzi. Co to takiego. To nic innego jak leczenie kanałowe, endodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych.

Endodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń miazgi zębowej a także tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą terapii jest tutaj leczenie endodontyczne, które nazywane jest także kanałowym. Przeprowadza się to leczenie z pomocą cienkich narzędzi piłujących a także penetrujących oraz mikroskopów i endometrów. Można dzięki nim obserwować dokładnie wnętrze komory zęba i kanałów a także mierzyć ich głębokość. Ważnym elementem endodoncji jest także diagnostyka rentgenowska.

Endodoncja – kiedy znajduje zastosowanie?

Mamy kilka wskazań do leczenia endodontycznego. Na liście są przede wszystkim duże ubytki próchnicowe, martwica miazgi, zgorzele miazgi, zniszczenia mechaniczne zęba, leczenie protetyczne, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, źle wykonane pierwsze formy leczenia endodontycznego.

Warto jednocześnie pamiętać, że przed leczeniem endodontycznym stomatolog musi wiedzieć o chorobach ogólnoustrojowych pacjenta. Jest kilka względnych przeciwwskazań do przeprowadzenia tego leczenia. Między innymi będą to oczywiście schorzenia serca, nerek, wątroby a także zaburzenia endykrynologiczne.

Leczenie endodontyczne

Leczenie endodontyczne krok po kroku

Takie leczenie jeszcze nie tak dawno było powiązane bezpośrednio z kilkoma wizytami u dentysty w czasie których musiał on mówiąc potocznie zatruwać miazgę zębową, by potem dało się ją usuwać. Teraz mamy nowoczesne środki znieczulające, dzięki którym będzie można cały zestaw zabiegów z zakresu endodoncji wykonać na jednej wizycie. Po podaniu znieczulenia stomatolog będzie otwierał komorę zęba za pomocą niewielkich pilników i usuwa miazgę z kanałów korzeniowych. Następnie odkażone oraz poszerzone kanały są wypełnione specjalną substancją, która z biegiem czasu będzie twardnieć zaś komora będzie mogła zostać wypełniona odpowiednimi materiałami.

Endodoncja a Narodowy Fundusz Zdrowia

W przypadku osób dorosłych możemy liczyć na refundowanie przez NFZ jedynie leczenia endodontycznego przednich zębów. Darmowe leczenie wszystkich zębów jest przeznaczone jedynie dla dzieci i kobiet w ciąży a także w okresie połogu. W klinikach prywatnych koszt leczenia będzie uzależniony od indywidualnego przypadku, liczby kanałów w danym zębie i tego jaką renomę ma dana placówka. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszty takiego leczenia będą od około 150 złotych

Nowoczesne techniki jakie stosuje się w stomatologii pozwalają na leczenie skuteczne nawet w przypadku skomplikowanych problemów. Nowoczesne gabinety stomatologów coraz bardziej przypominają naukowe laboratoria. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na to, że możliwe stanie się skuteczne leczenie nawet najbardziej chorych zębów, co do których wydawało się, że nie uda się ich już uratować.

Warto przeczytać