16 lipca 2019 r.

Nasz język, to jedna z tych rzeczy, które wszyscy bierzemy za pewnik! Jako dzieci odkrywaliśmy świat za pomocą naszych języków, liżąc wszystko w zasięgu wzroku (dużo ku przerażeniu naszej matki) i wystawiając go na nasze rodzeństwo i rodziców tylko po to, aby uzyskać ich reakcję. Jako młodzi dorośli dowiedzieliśmy się, że nasz język to coś więcej, gdy poznawaliśmy nasze pierwsze pocałunki i egzotyczne potrawy.

Ale język to coś więcej niż tylko przypadkowa część ciała, nasze języki odgrywają kluczową rolę w naszej zdolności do smakowania i połykania pokarmów. I wierz lub nie, ale Twój język może również dostarczyć Twojemu dentyście wskazówek dotyczących zarówno zdrowia jamy ustnej, jak i ogólnego stanu zdrowia. W rzeczywistości możesz być zaskoczony tym, co Twój język może Ci powiedzieć o Twoim zdrowiu. Przygotuj się, aby powiedzieć "Ahhhhhh!".

Co twój język może powiedzieć ci o twoim zdrowiu?

Biała powłoka na języku
Twój język powinien mieć piękny odcień różu. Jeśli części Twojego języka wydają się być pokryte białą substancją, może to oznaczać pleśniawkę jamy ustnej, czyli przerost drożdżaków występujących w jamie ustnej. Oczywiście, może to być po prostu białawe od tego, że nie szczotkujesz języka za każdym razem, gdy myjesz zęby. Robisz to, prawda? Jeśli biel zniknie, możesz śmiało przystąpić do działania.

Białe plamy na języku
Leukoplakia to stan, który może wystąpić, jeśli język został podrażniony, np. w wyniku palenia lub używania tytoniu. Każdy lekarz doradzi Ci rzucenie nałogu tytoniowego, ale ostatecznie wszystko zależy od Ciebie. Jeśli jednak zauważysz białe plamy, umów się na wizytę u dentysty, aby się zabezpieczyć i wykluczyć raka jamy ustnej.

Nadmiernie czerwony język
Podczas gdy nadmiernie czerwony język może być objawem choroby Kawasaki, znacznie częściej jest on związany z niedoborem witamin, takich jak kwas foliowy lub B-12. Rozwiązaniem może być po prostu dodanie suplementu witaminowego do porannego smoothie. To nie jest takie złe, prawda?

Nieregularne, czerwone, wyboiste plamy
Jeśli Twój język wygląda jak z grubsza narysowana mapa nieregularnych czerwonych i wyboistych plam, to nie jest to znak wróżebny, że wkrótce wybierzesz się na wycieczkę. Być może cierpisz na wysoką gorączkę, a w takim przypadku długa podróż za ocean to ostatnia rzecz, jaką powinieneś robić!

Czuły, obolały język
Jeśli Twój język jest nadmiernie wrażliwy w jednym miejscu lub na całej powierzchni, możesz mieć alergię pokarmową lub rozwijający się wrzód na dziąśle. Nie przejmuj się tym, chyba że nie ustępuje to przez jakiś czas. Po tym czasie należy wezwać dentystę, aby zasięgnął profesjonalnej opinii!

Owłosiony język
Tak, brzmi dziwnie, ale czasami nagromadzenie białka może spowodować, że małe wypustki staną się wydłużone, zatrzymując jedzenie, co w rezultacie daje efekt przypominający pasma włosów na języku. Zazwyczaj dobre szczotkowanie lub skrobanie języka zajmie się tym, ale jeśli tak się nie stanie, wycieczka do dentysty jest w porządku.

Twój dentysta jest pierwszą linią obrony zarówno przed poważnymi, jak i łagodnymi problemami zdrowotnymi. Wystaw więc język do dentysty i przygotuj się na kompleksową kontrolę jamy ustnej. Nigdy nie wiadomo, co Twój język może Ci powiedzieć o Twoim zdrowiu!

Martwisz się o swój język lub po prostu chcesz umówić się na przegląd stomatologiczny? Znajdź dentystę w Arizonie, Kolorado lub Nowym Meksyku za pomocą naszej interaktywnej funkcji znajdź dentystę na naszej stronie internetowej. Cieszymy się na spotkanie z Tobą i sprawdzenie, co ten Twój język mówi nam o Twoim zdrowiu.

Reviewed by Aurora Dentist Dr. Lei Fu, dentysta ogólny w PERFECT TEETH - Green Valley Ranch.

Warto przeczytać