W przeszłości jedyną dostępną możliwością uzupełnienia brakujących zębów była wyjmowana proteza wykonana z pełnego materiału akrylowego. Dzięki szybkiemu postępowi w dziedzinie stomatologii odtwórczej dzisiejsi pacjenci mogą wybierać spośród opcji protetycznych obejmujących konwencjonalne protezy ruchome, protezy wykonywane na zamówienie, mosty, implanty dentystyczne, a także protezy wspomagane implantami. W niniejszym artykule skupimy się na dwóch najpopularniejszych metodach, a mianowicie All-on-4 - rodzaju protez wspomaganych implantologicznie - oraz protezach niestandardowych.
Implanty All-on-4
Odpowiedź nowoczesnej stomatologii na edentulizm, implanty All-on-4 to przełomowa technika chirurgiczna, która jest zalecana dla pacjentów, którzy stracili większość, jeśli nie wszystkie zęby do chorób przyzębia.
Niewątpliwie pojawienie się implantów stomatologicznych zrewolucjonizowało stomatologię odtwórczą, oferując nową metodę wymiany zębów, oferującą niespotykaną dotąd stabilność i wytrzymałość. Implanty stomatologiczne składają się z małych, tytanowych wkładów, które są wprowadzane bezpośrednio do kości szczęki, dzięki czemu mogą być biologicznie zintegrowane z kośćmi, tworząc solidną jak skała kotwicę dla zębów protetycznych. W przeciwieństwie do chybotliwych i źle dopasowanych protez starych, implanty dentystyczne czują się i wyglądają jak własne, zdrowe zęby. Jednak największą wadą tradycyjnych implantów jest długi czas leczenia, obejmujący nawet 18 miesięcy konsultacji, zabiegów chirurgicznych i faz gojenia.
Metoda "All-on-4" rekompensuje tę wadę poprzez umożliwienie pacjentom uzyskania pełnego zestawu protetycznych zębów na implantach w ciągu zaledwie kilku wizyt u stomatologa. Unikalna metoda chirurgiczna polega na umieszczeniu specjalnych implantów w określonych miejscach kości szczęki pod bardzo precyzyjnymi kątami. Dzięki zastosowaniu zaledwie czterech implantów, a więc monikera, metoda ta zapewnia wystarczające podparcie dla mostu protetycznego bez konieczności przeprowadzania operacji przeszczepu kości.
Protezy niestandardowe
Dwa główne rodzaje protez ruchomych to protezy całkowite i częściowe. Jak sama nazwa wskazuje, pierwszy rodzaj protezy stosowany jest do zastąpienia pełnego zestawu zębów, drugi natomiast jest zalecany w przypadku braku kilku zębów.
Proteza całkowita zapewnia odpowiednią stabilność, choć wiele zależy od twardości tkanek, na których spoczywa. Protezy częściowe mogą być stałe lub zdejmowalne. Protezy częściowe zdejmowane są tańsze, ale nie tak stabilne jak ich stały odpowiednik. Stały element częściowy posiada szkielet podobny do mostu, który jest mocowany na obu końcach do koron, które są zakotwiczone na istniejących zębach. Korony służą jako kotwy, które utrzymują zęby zamienne szczelnie osadzone w szczelinie. Część ruchoma nie jest zakotwiczona na stałe, lecz utrzymywana w odpowiedniej pozycji za pomocą specjalnych zatrzasków, co jest podobne do jej stałego odpowiednika.
Zęby protetyczne zarówno w przypadku protez typu All-on-4 wspomaganych implantologicznie, jak i niestandardowych mogą być wykonane z nowoczesnego materiału porcelanowego, który naśladuje wygląd naturalnych zębów z niesamowitym podobieństwem. Jest to wspaniała wiadomość dla dzisiejszych pacjentów, którzy chcą, aby ich zęby protetyczne płynnie wtopiły się w resztę zębów i wyglądały nie do odróżnienia od prawdziwych zębów.
Pomimo ogromnej poprawy w budowie nowoczesnych protez zębowych, All-on-4 nadal oferuje najbardziej solidną opcję wymiany zębów, szczególnie jeśli porównać ją z ruchomymi protezami pełnymi. Pacjenci z implantami All-on-4 nie muszą martwić się o żadne nieporządane poślizgi i ruchy. Ze względu na solidną jakość uzupełnienia, użytkownicy All-on-4 zwykle traktują swoje zęby podparte na implantach tak samo, jak swoje własne naturalne zęby. Mimo to All-on-4 jest droższy i bardziej inwazyjny wśród tych opcji. Protezy całkowite są uważane za najbardziej przystępną cenowo opcję wymiany zębów. Protezy częściowe są tańsze, ale nie tak stabilne jak ich stały odpowiednik.
W końcu wszystko sprowadza się do tego, czego potrzebujesz, w świetle porównania cen i kosztów i korzyści. Aby dowiedzieć się, które rozwiązanie jest najlepsze w danej sytuacji, należy skonsultować się z dentystą, który jest w stanie pomóc w podjęciu świadomej decyzji.
Warto przeczytać
- 25 marca 2021
Badanie z 2015 roku wykazało, że ponad 80% ludzi uważa, że ich zęby wyglądają źle na zdjęciach. Stwierdzono również, że prawie 30% ludzi nie pokazuje swoich zębów...
Czytaj dalej- 14 czerwca 2018
Braki w uzębieniu nie tylko będą wpływać negatywnie na wygląd uśmiechu. Mogą one powodować trudność w jedzeniu, problem z wymowa czy problem z tym, że...
Czytaj dalej