Stomatologią estetyczną nazywa się różnorakie działania, które maja na celu doprowadzić do tego, że będziemy mieli piękniejszy uśmiech.

Do stomatologii estetycznej zalicza się:

- wybielanie zębów – to bezpieczny zabieg, który rutynowo wykorzystywany jest, gdy ktoś chce poprawić kolor zębów. Poleca się wtedy różne metody tego wybielania

Wybielanie lampą gabinetową

To metoda, która poleca na utlenianiu przebarwień pojawiających się na zębach przy wykorzystywaniu aktywnego tlenu. Metoda ta jest bezpieczna dla pacjenta i nie trzeba się obawiać o zniszczenie struktury zęba. Aby poprawić estetykę uśmiechu wystarczy nam jedna wizyta, ponieważ profesjonalny zabieg będzie zajmował około 60 minut. Efekt jest więc w tym przypadku natychmiastowy.

Zabieg wybielający zęby musi być poprzedzony wizyta, w ramach której specjalista będzie oceniał stan zębów i przyzębia. Stomatologowie po dokładnym badaniu i rozmowie będą mogli kwalifikować pacjenta do wykonania zabiegu. Kolejny etap to wizyta profilaktyczna u higienistki stomatologicznej, która będzie wykonywać pełen pakiet profilaktyczny przygotowując zęby do zabiegu. Po wizycie higienizacyjnej trzeba odczekać około tygodnia a maksymalnie cztery tygodnie, by można było wykonać kolejny zabieg.

Efekt wybielonych zębów jest w znaczącej mierze uzależniony od indywidualnej diety i stosowanych sposobów na higienę jamy ustnej. Najczęściej będzie utrzymywał się od kilku miesięcy do kilku lat. Inaczej niż przy paskach wybielających czy specjalnych pastach ten efekt będzie rzeczywiście długotrwały a sam zabieg jest dla nas bezpieczny.

Metody wybielania zębów

Wybielanie nakładkowe

Zabieg wybielania nakładkowego będzie zajmował około 1-3 dni. W tym okresie należy stosować wykonane nakładki, na które umieszcza się specjalny preparat. Długi czas działania sprawi, że efekt wybielania będzie doskonały i przez dłuższych okres czasu się utrzymuje.

Bonding – to najnowocześniejsze obecnie materiały, które będą delikatnie naśladować kolor i przejrzystość naturalnych zębów. Odróżnienie ich od reszty zębów będzie praktycznie niemożliwe. Procedura bondingu idealnie nadaje się miedzy innymi do dokonania poprawek przy zamykaniu przerw między zdrowymi zębami, wygładzania niewielkich uszkodzeń szkliwa czy kompozytu

Leczenie ortodontyczne – przynosi ogromne korzyści estetyczne, gdy zęby są nierówne będzie można doprowadzić do likwidacji tego problemu.

Pokrywanie zębów zniszczonych czy przebarwionych z wieloma wypełnieniami czy przy nieładnym kształcie z użyciem specjalnych pełnoceramicznych koron

Korygowanie zaburzeń w ustawieniu zębów poprzez stosowanie koron protetycznych.

Stosowanie wkładów koronowo korzeniowych, które mają odpowiadać za skuteczne wzmocnienie zęba przed założeniem korony na zęby martwe

Wykonanie licówek porcelanowych bądź kompozytowych

Rekonturing kosmetyczny, który wpływa na poprawienie kształtu zębów przez delikatne szlifowanie

Gum reshaping to korekta brzegu dziąsłowego w celu poprawienia proporcji zębów, nadania symetrii stronie prawej oraz lewej i poprawie uśmiechu.

Warto przeczytać