Wcześnie złapany rak jamy ustnej jest wysoce uleczalny i często ma lepsze rokowanie. Eksperci ds. zdrowia jamy ustnej uważają, że kwietniowe ogłoszenie Miesiąca Świadomości Raka Jamy Ustnej jest użytecznym czasem na zwiększenie świadomości pacjentów i usługodawców na temat choroby, zgodnie z ADA News.

Narodowy Instytut Onkologii szacuje, że w 2014 roku odnotowano 42 440 nowych przypadków raka jamy ustnej i gardła oraz 8 390 zgonów. Śmiertelność białych mężczyzn nie zmieniła się znacząco między 2007 a 2011 rokiem, według NCI.

Mimo to, większość diagnoz raka jamy ustnej jest "złapana z opóźnieniem" - powiedział dr John Hellstein, prezes Amerykańskiej Akademii Patologii Jamy Ustnej i Szczękowej, profesor patologii jamy ustnej i szczękowej na Uniwersytecie w Iowa i były przewodniczący Rady ADA ds. naukowych. "Dlatego chcemy, aby dentyści na każdym spotkaniu szukali wszelkich nieprawidłowości."

Według dr Hellsteina dentysta powinien szukać objawów raka jamy ustnej podczas każdej rutynowej wizyty. "Uwaga jest kluczem", powiedział.

ADA zachęca swoich członków do promowania wczesnego wykrywania raka jamy ustnej poprzez okresowe badania pozaustrojowe i wewnątrzustne oraz, we współpracy ze społeczeństwami, promuje profilaktykę i wczesne wykrywanie raka jamy ustnej poprzez publiczne działania edukacyjne. Rada ds. naukowych ADA zachęca klinicystów do zapewnienia dorosłym pacjentom dokładnych badań tkanek twardych i miękkich, w tym badania węzłów chłonnych, po zakończeniu wywiadu lekarskiego i oceny ryzyka.

 

Warto przeczytać