Implanty to najnowocześniejszy sposób na to, by uzupełniać braki w uzębieniu naturalnym. Implanty zębowe to rozwiązanie praktyczne i wytrzymałe, a dodatkowo montowane będą na nich korony można dopasować idealnie również do koloru pozostałych zębów. Niestety implanty nie będą rozwiązaniem dla każdego. Mamy kilka informacji na temat tego jakie są przeciwwskazania do implantów zębowych.
Przeciętnemu pacjentowi może się wydawać to skomplikowane, implant to nic innego jak śruba z tytanu, która wszczepiana jest w miejsce utraconego zęba. Po pewnym czasie implant będzie się zrastać z kością szczeki i w taki sposób będzie zastępować korzeń naturalnego zęba następnie na tej śrubce montowana jest korona, której kolor jest skutecznie dopasowany do pozostałych zębów. Implant będzie zapewniał wysoki komfort użytkowania, ponieważ nie różni się w praktyce od zęba naturalnego.
Niestety nowoczesne rozwiązanie nie będzie możliwe do zastosowania u każdego. Są liczne przeciwwskazania, które trzeba brać pod uwagę. Mówi się wśród specjalistów o przeciwwskazaniach ogólnych, które związane są z aktualnym stanem zdrowia pacjenta i chorobami jakie w przeszłości przebył a także przeciwwskazania miejscowe, które są związane ze stanem zdrowia miejsca, gdzie implant będzie wszczepiany. Z reguł można będzie je ominąć po tym jak przeprowadzi się dodatkowe zabiegów.
Ogólne przeciwwskazania do implantów zębowych wyglądają w następujący sposób:
- ciąża
- problemy z cukrzyca, która jest nieustabilizowana
- nowotwory
- problem z zaawansowaną osteoporozą
- choroby wyniszczające jak AIDS, narkomania czy alkoholizm
- zaburzenia w układzie krzepnięcia
- nieleczona próchnica oraz parodontoza
- problemy z padaczką
- choroba reumatoidalna ze względu na to, że musimy stosować terapię sterydową
- wiek poniżej 16 lat, ponieważ proces rozwoju kości szczęki nie jest zakończony.
Dodatkowo konsultacje z lekarzami prowadzącymi będą wymagane, gdy chodzi o pacjentów, którzy mają diagnozowane choroby psychiczne, problemy ze szpikiem kostnym, wadami serca czy choroba Parkinsona. Do czynników, które można zapisać na listę zwiększonego ryzyka zalicza się także nałogowe palenie tytoniu.
Jakie są miejscowe przeciwwskazania do implantów
Te miejscowe przeciwwskazania są związane z miejscem, w którym implant ma być wszczepiany. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się między innymi zbyt mała do umieszczenia implanta szerokość albo wysokość wyrostka zębodołowego żuchwy albo szczęki, brak miejsca między zębami na wykonanie przyszłej korony, mocne przechylenie zębów, które uniemożliwia wprowadzenie przyrządów dentystycznych albo też wykonanie korony, urazy i schorzenia albo też stany zapalne błon śluzowych w miejscu gdzie planowana jest implantacja.
Przed implantacją stomatolog przeprowadza badania RTG oraz tomografie komputerową, dzięki której ocenić można okolice, gdzie będzie wykonana implantacja, również jakość i ilość kości, stan sąsiadujących zębów, rozmiar zatok przynosowych oraz szczękowych, położenie kanału nerwu zębodołowego.
Decyzja o rezygnacji z implantów podejmowana jest przez lekarza dentystę. Może wynikać ze stwierdzonych chorób, które uniemożliwią wykonanie tego zabiegu albo też brak woli współpracy.
Warto przeczytać
- 25 marca 2021
Badanie z 2015 roku wykazało, że ponad 80% ludzi uważa, że ich zęby wyglądają źle na zdjęciach. Stwierdzono również, że prawie 30% ludzi nie pokazuje swoich zębów...
Czytaj dalej- 6 listopada 2020
W przeszłości jedyną dostępną możliwością uzupełnienia brakujących zębów była wyjmowana proteza wykonana z pełnego materiału akrylowego. Dzięki szybkiemu...
Czytaj dalej