Szczotka po każdym posiłku

Może to zabrzmieć trochę na górze, ale szczotkowanie po każdym posiłku czyni cuda dla Twojego uśmiechu i zdrowia zębów. Zawartość cukru w wielu rodzajach żywności może zaatakować szkliwo zębów w ciągu pierwszych 20 minut po spożyciu. Kluczem jest usunięcie resztek jedzenia poprzez szczotkowanie zębów po każdym posiłku tak, aby nie pozostawały one w jamie ustnej na tyle długo, aby przekształciły się w płytkę nazębną lub, co gorsza, stwardniały na kamień nazębny. W przypadku dzieci poniżej 8 roku życia konieczna jest opieka dorosłych, aby pomóc w szczotkowaniu.

Floss Daily

Szczotkowanie zębów może nie usunąć całkowicie resztek jedzenia uwięzionych między zębami. Nici dentystyczne to najlepszy sposób na zapobieganie osadzaniu się płytki nazębnej, która powoduje choroby dziąseł w szczelinach między zębami a dziąsłami. Nici dentystyczne mogą być nieco bardziej wymagające dla dzieci, dlatego też zalecany jest nadzór osób dorosłych do 9 roku życia.

Używaj pasty do zębów Fluorkowych

Jednym z głównych powodów dodawania fluoru do wody pitnej - co ma miejsce od lat 30. ubiegłego wieku - jest fakt, że związek chemiczny pomaga zmniejszyć ryzyko chorób dziąseł i ubytków. To samo dotyczy pasty do zębów z zawartością fluoru. Stosowanie pasty z fluorem do regularnego szczotkowania zębów może pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów i remineralizacji miejsc, w których rozwija się próchnica.

Regularnie wymieniaj szczoteczkę do zębów.

Szczoteczkę do zębów należy wymieniać średnio co 3 do 6 miesięcy. Ze względów zdrowotnych zaleca się również wymianę szczoteczki po grypie lub przeziębieniu.

Używaj płynu do płukania jamy ustnej

Do rutynowej pielęgnacji jamy ustnej należy włączyć płukanie antymikrobowym płynem do płukania jamy ustnej, ponieważ pomaga ono w walce z płytką bakteryjną i nieświeżym oddechem (halitozą). Nie powinien być jednak stosowany jako zamiennik szczoteczki lub nici dentystycznej.

Uważaj na to, co jesz lub pijesz

Dobre odżywianie nie tylko wpływa korzystnie na ogólny stan zdrowia, ale także poprawia samopoczucie zębów i dziąseł. Jedzenie zdrowe, w sensie stomatologicznym, oznacza unikanie słodkich napojów i kleistych pokarmów zawierających cukier. Pokarmy zawierające cukier są akceptowane w umiarkowanych ilościach, ale częste przekąski narażają zęby na duże ryzyko odkładania się płytki nazębnej. Należy również unikać pokarmów trudnych do ugryzienia lub przeżucia, zwłaszcza jeśli nosisz aparaty słuchowe z tradycyjnym drucikiem i klamrą.

Nie przeciążaj swoich zębów

Chociaż zęby mogą być twarde, nie są zbudowane tak, aby wytrzymać ekstremalne użytkowanie. Używanie zębów do pękania skorup orzechów, otwierania kapsli od butelek lub żucia lodu to przykłady niewłaściwego użycia, które na dłuższą metę spowoduje przeciążenie i uszkodzenie zębów. Przeciążenie zębów może nawet spowodować ich wyszczerbienie lub złamanie.

Używaj ochraniacza na zęby (zwłaszcza dla sportowców)

Możesz być zaskoczony, jak często dochodzi do urazu zębów podczas uprawiania sportu. Jeśli aktywnie uprawiasz jakąkolwiek formę sportów kontaktowych, powinieneś zainwestować w ochraniacz na zęby. Ochrona jamy ustnej jest zaprojektowana tak, aby absorbować szok lub uraz zębów lub szczęki, gdy w trakcie gry wykonujesz ostry cios w twarz. Ochrona jamy ustnej może zapobiec takim urazom i konieczności kosztownego leczenia stomatologicznego.

Regularnie odwiedzaj swojego dentystę

Wreszcie, co nie mniej ważne, należy odwiedzić dentystę w celu przeprowadzenia regularnych kontroli i czyszczenia. Rutynowe badania stomatologiczne i sesje czyszczenia stanowią ważne zabezpieczenie przed rozwojem - lub eskalacją - problemów z jamą ustną. Zaleca się wizytę u stomatologa na badaniach kontrolnych dwa razy w roku.

Warto przeczytać